OCPD چیست؟ اختلال شخصیت وسواسی جبری را بشناسید + جدید

0 36

OCPD چیست؟ اختلال شخصیت وسواسی جبری را بشناسید + جدید

درمان‌‌های کمک‌کننده برای افرادی مبتلا به OCPD

در کنار درمان‌های تخصصی، اقدامات متعددی نیز وجود دارند که در محدود‌کردن جنبه‌های منفی OCPD به افراد کمک می‌کنند. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان از این اختلال رنج می‌برید، بد نیست راهکارهای زیر را انجام دهید:

افراد مبتلا به OCPD اغلب این احساس را دارند که وظایف بسیار زیادی برعهده آن‌ها است و باید این وظایف را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. درکنار این حس، ترس فلج‌کننده از شکست نیز باعث می‌شود تا آن‌ها کارهای خود را تا جای ممکن به تعویق بیندازند؛ درنتیجه این افراد در زندگی خود استرس بسیار زیادی را تجربه می‌کنند.

تکنیک‌های تمدد اعصاب ازجمله اقدامات مفیدی هستند که به این بیماران کمک می‌کند تا ضمن مدیریت استرس و بهبود خلق‌خوی خود، این حقیقت را نیز بپذیرند که برخی شرایط خارج از کنترل آن‌ها هستند.

یکی از مفیدترین تکنیک‌هایی که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد، روش تنفس آگاهانه است. در این تکنیک، از دم‌وبازدم‌های عمیق برای کم‌کردن استرس و فشار روانی استفاده می‌شود. تمرکز روی تنفس باعث می‌شود تا افراد توجه کمتری به مسائل دیگر داشته باشند و در نتیجه استرس کمتری را تجربه کنند.

راهکار دیگر برای مدیریت استرس، داشتن تمرینات بدنی منظم است. فعالیت بدنی به ترشح هورمون اندروفین در بدن منجر می‌شود و به‌همین دلیل نیز افراد احساسات خوبی را تجربه می‌کنند. فعالیت‌هایی مانند یوگا به ترشح هرچه‌بیشتر این هورمون در بدن و کاهش استرس افراد کمک خواهند کرد.

داشتن استراحت و خواب کافی، یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که به کاهش استرس افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی جبری کمک می‌کند؛ البته این روش، علاوه‌بر مدیریت استرس، بهبود عملکرد افراد را نیز به‌دنبال دارد.

تکنیک بسیار موثر دیگری که به مدیریت استرس در افراد مبتلا به OCPD کمک می‌کند، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن عادات تغذیه‌ای ناسالم، به افزایش استرس در این افراد منجر می‌شود و به‌همین دلیل نیز برنامه‌ریزی برای تغذیه‌ی سالم، باید به یکی از اولویت‌های برنامه‌ریزی این اشخاص تبدیل شود.

افراد مبتلا به OCPD انتظارات زیادی از خود دارند و یکی از بارزترین خصوصیات آن‌ها بزرگ‌نمایی نقص‌های خود یا دیگران است. خوددلسوزی یا شفقت به خود، با پذیرش این موضوع آغاز می‌شود که همه‌ی انسان‌ها با محدودیت‌هایی در زندگی خود مواجه هستند. داشتن خودددلسوزی به این معنی است که افراد قبول می‌کنند که باوجود تلاش‌های بسیار در زندگی، گاهی اوقات ممکن است شکست را نیز تجربه کنند.

خوددلسوزی به افراد کمک می‌کند تا به ناکامی‌های زندگی، به‌عنوان فرصت‌هایی برای رشد و یادگیری نگاه کنند و خود را بابت اشتباهاتی که مرتکب می‌شوند ببخشند.

یکی از گام‌های موثر برای داشتن خوددلسوزی، توجه به صحبت‌‌هایی است که افراد با خودشان دارند. خودگویی‌های منفی مانند: من به اندازه کافی خوب نیستم یا من یک احمق هستم، ازجمله مکالماتی هستند که شخص را به‌سوی افسردگی سوق می‌دهند و درک او را از واقعیت مخدوش می‌کنند. توجه روی خودگویی‌های منفی و تلاش برای جایگزین‌کردن آن‌ها با عبارات مثبت، یکی از اقدامات موثری است که به افراد مبتلا به OCPD کمک می‌کند تا زندگی ساده‌تر و زیباتری را تجربه کنند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی جبری باید از خودگویی برای تشویق خود استفاده کنند؛ نه تخریب. این افراد باید به‌گونه‌ای با خودشان صحبت کنند که گویی قصد آرام‌کردن و دادن قوت قلب به یکی از عزیزان‌شان را دارند.

مدیریت احساسات

در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای انجام شد که به بررسی عملکرد عاطفی در افراد مبتلا به OCPD پرداخت. این مطالعه نشان داد که اختلال شخصیت وسواسی جبری با سطوح بالایی از احساسات منفی مانند ناامیدی و مشکل در شناسایی و پذیرش احساسات مرتبط است؛ بنابراین سعی در پنهان‌کردن احساسات توسط افراد مبتلا به OCPD موضوعی کاملا عادی است. این افراد حتی ممکن است از ابراز احساسات دیگران نیز احساس ناراحتی کنند.

سرکوب احساسات، به‌مرور زمان مشکلاتی مانند افسردگی و انفجار خشم را به‌دنبال دارد؛ بنابراین مدیریت احساسات از اهمیت بسیار زیادی برای مبتلایان به OCPD برخوردار است. یکی از راهکارهای موثر در این زمینه، شناسایی احساسات مختلف و پرهیز از انکار یا سرکوب این احساسات است. یادگیری علائم فیزیکی احساسات مختلف، اولین قدمی است که افراد می‌توانند در این راه بردارند؛ به‌عنوان مثال افراد ممکن است یاد بگیرند که هنگام عصبانیت فک آن‌ها سفت می‌شود.

قدم بعدی در مدیریت احساسات، پذیرش آن‌ها است. مبتلایان به OCPD باید یاد بگیرند که همه‌ی افراد طیف وسیعی از احساسات مختلف را تجربه می‌کنند و داشتن احساساتی مانند خشم یا غم، آن‌ها را به فردی ضعیف تبدیل نمی‌کند.

راهکار بسیار مفید دیگری که در زمینه‌ی مدیریت احساسات به مبتلایان OCPD کمک می‌کند، تلاش برای شناسایی و حل مشکلات است. گاهی اوقات دلایل بسیار ساده‌ای برای احساسات منفی وجود دارند که افراد با شناسایی آن‌ها می‌توانند درجهت رفع این مشکلات قدم بردارند و احساسات ناخوشایند خود را مدیریت کنند.

آخرین راهکار کاربردی برای مدیریت احساسات، ارزیابی مجدد موقعیت است. این‌کار به افراد کمک می‌کند تا چشم‌انداز واقعی‌تری از موقعیت خود داشته باشند و شرایط ناخوشایند را به چشم فجایع بزرگ نبینند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به موقعیتی اشاره کرد که در آن فرد از برنامه‌ی روزانه‌ی خود عقب افتاده و مجبور است تمرین ورزشی همیشگی را به تعویق بیندازد. در چنین شرایطی شخص باید بتواند درک درستی از موقعیت خود داشته باشد و موقعیت پیش‌آمده را مانند فاجعه‌ای بزرگ ارزیابی نکند.

درخواست کمک از دیگران

مبتلایان به OCPD باید بپذیرند که به‌تنهایی قادر به رفع مشکلات خود نیستند و باید از دیگران نیز کمک بگیرند. اطرافیان این افراد باید آن‌ها را به دریافت کمک از افراد متخصص یا حتی افرادی با اختلال مشابه تشویق کنند. صحبت با افراد درگیر با OCPD به این اشخاص کمک می‌کند تا مشکلات خود را بپذیرند و در جهت رفع آن‌ها قدم بردارند.

درمان‌های حرفه‌ای برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی جبری

راهکارهای خودیاری که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به‌تنهایی قادر به درمان مشکلات افراد مبتلا به OCPD نیستند و این بیماران به درمان‌های حرفه‌ای هم نیاز دارند. روان‌درمانی یا تراپی، از موثرترین روش‌هایی است که به درمان مشکلات بیماران مبتلا به OCPD کمک می‌کند.

یکی از رویکردهای مورد استفاده در این زمینه، رفتاردرمانی شناختی (CBT) است. در این رویکرد، روان‌درمانگر توجه فرد را به این نکته جلب می‌کند که چگونه باورهای سخت‌گیرانه‌، سلامت روان وی را با خطرات جدی مواجه می‌کنند. این‌کار به افراد کمک می‌کند تا در باورهای خود بازنگری کنند و سخت‌گیری کم‌تری نسبت به خود داشته باشند.

دیگر رویکرد به‌کاررفته برای درمان افراد مبتلا به OCPD، «روان‌درمانی تحلیلی» نام دارد. این رویکرد به افراد کمک می‌کند تا شرایط کنونی را با تجربیات گذشته‌ی خود مرتبط کنند. در جریان این درمان ممکن است فرد به این نتیجه برسند که نیاز او به کنترل و نظم شدید در تجربیات دوران کودکی وی ریشه دارد.

از دیگر روش‌های روان‌درمانی که برای کمک به افراد مبتلا به OCPD از آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به تکنیک‌های زیر اشاره کرد:

  • رفتاردرمانی دیالکتیک (DBT) که به تعدیل عواطف افراد کمک می‌کند.
  • نیدوتراپی (Nidotherapy) که روی ایجاد تغییرات محیطی برای بهبود سلامت روان افراد تاکید دارد.

درکنار روان‌درمانی، از درمان دارویی نیز برای بهبود وضعیت افراد مبتلا به OCPD استفاده می‌شود؛ البته باید توجه داشته باشید که هیچ دارویی برای درمان تمام جنبه‌های منفی OCPD وجود ندارد و پزشکان از داروهای مختلف برای درمان جنبه‌های خاصی از این اختلال استفاده می‌کنند.

هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلا به اختلال شخصیت وسواسی جبری وجود ندارد؛ اما همان‌طور که در این مقاله هم اشاره کردیم، روش‌های متعددی برای بهبود این اختلال وجود دارند. استفاده از این روش‌ها به افراد مبتلا به این اختلال و اطرافیان آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلات کمتری را در زندگی تجربه کنند و روزهای شادتری داشته باشند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.