Glaze چگونه از سرقت اثر هنری به‌واسطه هوش مصنوعی جلوگیری می‌کند + جدید

0 43

Glaze چگونه از سرقت اثر هنری به‌واسطه هوش مصنوعی جلوگیری می‌کند + جدید

پیشرفت‌ هوش مصنوعی به مجذوب و متحیر کردن مردم ادامه می‌دهد و این داستان توقف‌پذیر نخواهد بود. این موضوع مشاغل وسیعی از‌جمله مشاغل مرتبط با هنر را تحت‌تأثیر روانی قرار داده است. هنرمندان هرروز نگران‌تر می‌شوند که مبادا آثار هنری آن‌ها به‌سرقت برود و به الگوریتم‌های نرم‌افزار هوش مصنوعی داده شود تا سبک‌ آن‌ها را بازسازی کنند.

همان‌طور‌که تشخیص محتوای متنی تولیدشده با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است، ابزاری برای جلوگیری از سرقت هنری هم طراحی شده است. Glaze به هنرمندان کمک می‌کند از آثارشان در‌برابر مولدهای هنری هوش مصنوعی محافظت کنند.

گلیز چیست و چگونه کار می‌کند؟

Glaze پروژه‌ی دانشگاه شیکاگو است که داده‌های پیکسلی معنی‌داری را به آثارتان اضافه می‌کند تا برنامه‌های هنری هوش مصنوعی نتوانند سبک شما را تقلید کنند. این برنامه با اِعمال تغییرات بسیار ظریف در آثار هنری کار می‌کند؛ تغییراتی بسیار جزئی که دشوار به چشم انسان‌ می‌رسد؛ اما می‌تواند نرم‌افزار هوش مصنوعی را به‌راحتی گیج کند. تغییرات اِعمال‌شده‌ی گلیز، سبک هنری را با استفاده از کلوکینگ (cloaking) پنهان می‌کند تا ابزارهای تولید تصویر هوش مصنوعی نتوانند آن را تکرار کنند.

برای اینکه بهتر متوجه شوید، به این مثال توجه کنید: اگر هنر خود را به‌عنوان آهو و مجموعه داده‌های هوش مصنوعی را به‌عنوان شکارچی‌ای فرض کنید که به‌دنبال ردپای آهو است، آهو با عبور از رودخانه می‌تواند شکارچی را گیج و منحرف کند. این کاری است که گلیز انجام می‌دهد. توجه کنید که Glaze برای آثار هنری محافظ کلی نیست؛ بلکه به محافظت از عناصر اثر هنری کمک می‌کند.

گلیز اولین قدم ضروری به‌سمت ابزارهای محافظ هنرمند‌محور برای مقاومت در‌برابر تقلید هوش مصنوعی است؛ اما متأسفانه راه‌حلی دائمی دربرابر تقلید هوش مصنوعی نیست. هوش مصنوعی به‌سرعت تکامل می‌یابد و سیستم‌هایی مانند Glaze با چالشی ذاتی برای مصون‌ماندن در آینده مواجه هستند. تکنیک‌هایی که امروز برای کلوکینگ آثار هنری استفاده می‌شود، ممکن است با اقدامی متقابل در آینده از کار بیفتد و احتمالاً هنر قبلاً محافظت‌شده را نیز آسیب‌پذیر کند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.