۲۰ سالگی مریخ‌نوردهای دوقلو؛ آپورچونیتی و اسپیریت چگونه علوم مریخی را متحول کردند؟ + جدید

0 29

۲۰ سالگی مریخ‌نوردهای دوقلو؛ آپورچونیتی و اسپیریت چگونه علوم مریخی را متحول کردند؟ + جدید

اسپیریت ۳ ژانویه روی مریخ فرود آمد و سه هفته بعد در ۲۴ ژانویه، آپورچونیتی از راه رسید. مریخ‌نوردهای دوقلو دراصل برای ماموریتی فقط ۹۰ روزه طراحی شده بودند؛ اما با اتکا به انرژی خورشیدی سال‌ها در محیط خشن مریخ دوام آوردند. آپورچونیتی پیش از آنکه در سال ۲۰۱۸ تسلیم طوفان گردوغبار در سیاره سرخ شود، به‌طرز حیرت‌انگیز تقریبا ۱۵ سال به کاوش مریخ پرداخت. این میزان عمر طولانی از غیرواقع‌بینانه‌ترین رویاهای دانشمندان و مهندسانی که اکتشاف محدود مریخ تا مسافتی کمتر از ۶۰۰ متر را انتظار داشتند، بسیار فراتر بود.

بیشتر بخوانید

درعوض، تیم ماموریت به لطف عمر طولانی کاوشگران خود فرصت یافت تا در طیف گسترده‌ای از زمین‌های مریخ پرسه بزند. آپورچونیتی اولین مریخ‌نوردی بود که مسافتی به طول دو ماراتن را در سیاره‌ای دیگر پیمود. این کاوشگر افسانه‌ای پیش از پایان عمر خود درمجموع نزدیک به ۴۵ کیلومتر از سطح مریخ را درنوردید و در زمینه‌ی دورترین مسافت پیموده‌شده در سیاره‌ای دیگر، رکوردی دست‌نیافتنی را به ثبت رساند.

جان کالاس، مدیر سابق پروژه از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، ماموریت خیره‌کننده‌ی آپورچونیتی را تغییر پارادایمی غیرمنتظره توصیف می‌کند. او گفت: «مسافت و مقیاس زمانی پوشش داده‌شده، واقعا تاریخی است.»

آپورچونیتی اولین مریخ‌نوردی بود که مسافتی به طول دو ماراتن را در سیاره‌ای دیگر پیمود

فرصت طولانی بی‌نظیر برای کاوش مریخ، نه‌تنها نشان داد که مریخ زمانی جهانی مرطوب‌تر بود، بلکه ثابت کرد که این سیاره در بازه‌های مشخصی از تاریخ خود میزبان طیف متعددی از محیط‌های آبی شامل چشمه‌های آب گرم و استخرهای اسیدی و شور بود.

تداوم الهام‌بخشی

مریخ‌نوردهای دوقلو همچنین الهام‌بخش نسل جدیدی از دانشمندان شدند. یکی از آن‌ها، ابیگیل فریمن، دانش‌آموز دبیرستانی بود که در شب فرود آپورچونیتی به آزمایشگاه پیش‌رانش جت دعوت شد. او فرصت یافت تا دریافت اولین سیگنال از آپورچونیتی را که فرود ایمن مریخ‌نورد را تایید می‌کرد، با هیجان تماشا کند.

فریمن سپس تحصیلات خود را در رشته‌ی زمین‌شناسی ادامه داد و سال‌ها بعد به JPL بازگشت تا به مدیریت تیم علمی آپورچونیتی کمک کند. وی که اکنون جانشین دانشمند پروژه‌ی کیوراسیتی است، بسیاری از افرادی را که در شب فرود آپورچونیتی ملاقات کرد، همکاران نزدیک خود می‌داند.

فریمن می‌گوید: «افرادی که در تمام این سال‌ها کاوشگرهای دوقلوهای ما را درحال کاوش حفظ کردند، گروهی فوق‌العاده هستند و تعداد افرادی که کاوش مریخ را به حرفه‌ی خود تبدیل کرده‌اند، چشمگیر است. درحالی‌که در تلاش برای پاسخگویی به برخی از بزرگ‌ترین پرسش‌ها، به ماجراجویی در مکان‌هایی می‌رویم که هیچ انسانی تاکنون ندیده است، حس می‌کنم خیلی خوش‌شانسم که فرصت یافته‌ام هر روز با آن‌ها کار کنم.»Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.