۱۲ فوران آتشفشانی عظیم ثبت‌شده در تاریخ + جزئیات کامل

0 100

۱۲ فوران آتشفشانی عظیم ثبت‌شده در تاریخ + جزئیات کامل

  • زمان وقوع: ۱۸۸۳
  • شدت: VEI 6

غرش کراکاتوآ (که کراکاتو هم تلفظ می‌شود) در هفته‌ها و ماه‌های تابستان ۱۸۸۳ در نهایت با انفجاری مهیب در تاریخ ۲۶ و ۲۷ آوریل همان سال به اوج خود رسید. این آتشفشان چینه‌ای در اندونزی، در منطقه‌ی فرورانش قوس جزیره‌ای آتشفشانی قرار دارد که در آن، صفحه‌ی اوراسیا با صفحه‌ی هند و استرالیا برخورد می‌کند. فوران این آتشفشان به دفع مقداری سنگ، خاکستر و سنگ خارا انجامید. انفجار نهایی دارای بلندترین و مهیب‌ترین صدا در کل تاریخ بشر بود و روی ده درصد از سطح زمین شنیده شد.

این انفجار آتشفشانی باعث ایجاد سونامی شد که حاصل آن موج‌هایی به ارتفاع ۴۰ متر و نزدیک به ۳۶ هزار کشته بود. نیروهای کشندی تا فاصله‌ی بیش از ۱۱ هزار کیلومتر تا شبه جزیره‌ی عربستان هم رسیدند و حتی به افزایش ارتفاع امواج انجامیدند.

با اینکه جزیره‌ی میزبان کراکاتوآ در این فوران به‌طور کامل از بین رفت، فوران‌های جدیدی که در سال ۱۹۲۷ آغاز شدند، مخروط آناک کراکاتو یا کودک کراکاتو را در مرکز کاسه‌ی آتشفشانی که دراثر فوران سال ۱۹۹۳ شکل گرفته بود، به‌وجود آوردند. آناک کراکاتو به‌صورت دوره‌ای فعال می‌شود و جزیره‌ای جدید را در سایه‌ی والد خود می‌سازد. آخرین مورد فوران در فوریه‌ی ۲۰۲۲ رخ داد.

۴. فوران سانتا ماریاSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.