گیاهان مهندسی‌شده شب‌تاب اکنون در آمریکا قابل خرید هستند + جدید

0

[ad_1]

گیاهان مهندسی‌شده شب‌تاب اکنون در آمریکا قابل خرید هستند + جدید

گیاهان آپارتمانی زیست‌تاب درحال‌حاضر یکی از موضوعات داغ این روزها در ایالات متحده هستند. استارت‌آپ زیست‌شناسی مصنوعی «لایت بیو» چندی پیش اعلام کرد که پیش‌فروش زیست‌تابناک‌های این شرکت با نام «گل اطلسی شب‌تاب» در ایالات متحده آغاز شده است. این گیاهان با قیمت ۲۹ دلار پیش‌فروش می‌شوند و برخی معتقد هستند که این قیمت درواقع نوعی دزدی است و این شرکت از بدیع‌بودن گیاهان سوء‌استفاده می‌کند.

دانش مربوط به گیاهان درخشان از سال ۱۹۸۰ تاکنون وجود دارد

دانش پشت گیاهان درخشان مهندسی‌شده‌‌ی زیستی، از سال ۱۹۸۰ تاکنون پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده است. در آن زمان محققان برای نخستین‌بار ژن کرم شب‌تاب را به گیاهان تزریق کردند تا آن‌ها را درخشان کنند؛ البته گل‌های اطلسی شب‌تاب شرکت لایت بلو براساس اکتشافات علمی به‌دست‌آمده از قارچ‌هایی که‌ به‌طور طبیعی درخشان هستند تولید می‌شوند.

قارچ‌های درخشان مدت‌ها است که توسط بشر شناسایی شده‌اند، درحالی ات که تا همین اواخر دانشمندان چگونگی جداسازی ژن‌های درخشان‌کننده‌ی آن‌ها و حتی چگونگی تزریق این ژن‌ها را به گیاهان دیگر نمی‌دانستند و به‌تازگی روش انجام این کار را کشف کرده‌اند.

کنسرسیومی از دانشمندان روسی در مطالعه‌ای که ماه گذشته در ژورنال نیچر متدز منتشر شد به توضیح این موضوع پرداختند که چگونه توانستند اثر «درخشندگی خودپایدار» را تقویت کنند. این اثر برای نخستین‌بار از قارچی به‌نام Neonothopanus nambi به‌دست آمد. این قارچ در آمریکای جنوبی رشد می‌کند و به‌عنوان قارچ پف‌بال شناخته می‌شود.

اثر شب‌تابی در ابتدا برای تهیه‌ی گیاهان تنباکوی درخشان پیپ‌ها استفاده شد. در سال ۲۰۲۰ خاصیت شب‌تابی قارچ Neonothopanus nambi به‌سختی در آزمایشگاه‌ها برای درخشش گیاهان مورد استفاده قرار گرفت.

دانشمندان در پژوهش‌های جدید خود موفق شدند تا گیاهان را با استفاده از یوکاریوت‌های قارچ هک کنند تا ۱۰۰ برابر درخشان‌تر از نخستین‌ تلاش‌های آنان در سال ۲۰۲۰ باشند. این تلاش‌ها در نهایت به تهیه‌ی اطلسی‌های زیبا و کاملا درخشان شرکت بیولایت منجر شد که درحال‌حاضر برای فروش عرضه شده‌اند.

بیشتر بخوانید

به‌باور کیت وود، مدیرعامل شرکت بیو لایت، تجربه‌ی جادویی جدیدی که شرکت او برای مردم به ارمغان آورده‌، درواقع تجربه‌ای است که او از دهه‌ها پیش مشغول فعالیت در آن بوده است؛ البته کیت‌ وود در باور خود کاملا حق دارد؛ چراکه او روی تیمی کار می‌کرد که از دهه‌ی ۸۰ به تولید گیاهان درخشان مشغول بودند. به‌نظر می‌رسد ژن‌های کرم شب‌تابی که در آن آزمایشات استفاده می‌شدند، الهام‌بخش نام تجاری گل اطلسی ثبت‌شده توسط این شرکت بودند.

بیانیه‌ی مطبوعاتی بیولایت تمجیدهای کنایه‌آمیز را نیز شامل می‌شود؛ مانند جمله‌ای از جیسون کلی، مدیرعامل، بنیان‌گذار و حامی مالی پروژه‌ی اخیر که گفته است: «اطلسی‌های شب‌تاب، ما را به رویای سولارپانک و زندگی در در پاندورای آواتار نزدیک می‌کنند.»

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.