گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران منتشر شد؛ گذشته، حال و آینده ارزهای دیجیتال در ایران + جدید

0 38

گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران منتشر شد؛ گذشته، حال و آینده ارزهای دیجیتال در ایران + جدید

مجموعه «ارزدیجیتال» از گزارش آماری ویژه سال ۱۴۰۲ خود با عنوان «گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران» رونمایی کرد. این گزارش حاوی آمارهایی تازه از آخرین وضعیت کاربران و صنعت ارزهای دیجیتال در کشور است و به تشریح بخش‌های مختلف این فضا می‌پردازد.

رشد غافلگیرکننده قیمت ارزهای دیجیتال در جریان بازار صعودی سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی)، نقطه ورود واژگان «بیت کوین»، «ارز دیجیتال» و «بلاکچین» به مکالمات روزمره بخش قابل‌توجهی از مردم ایران و همین طور سرآغاز شکل‌گیری بسیاری از کسب‌وکارهای حوزه دارایی‌های دیجیتال کشور است؛ کسب‌وکارهایی که در حال حاضر هزاران نیروی کار متخصص در آنها مشغول‌اند و میزبان میلیون‌ها کاربر این فضا هستند.

از آن زمان تاکنون، جمعیت کاربران فضای ارزهای دیجیتال و همین طور تعداد کسب‌وکارها رشدی خیره‌کننده داشته و در عین حال رویکرد دستگاه‌های حاکمیتی نسبت به این فضا کاملاً دگرگون شده است. تحولات سریع و تغییرات اساسی از ویژگی‌های همیشگی فضای دارایی‌های دیجیتال بوده و اکوسیستم ارزهای دیجیتال ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مجموعه ارزدیجیتال که از سال ۱۳۹۶ و هم‌زمان با شروع تب خرید، فروش و استخراج ارزهای دیجیتال در کشور در زمینه ارائه اطلاعات، آموزش و پوشش رویدادهای این فضا فعالیت می‌کند، به‌تازگی گزارشی تحت‌عنوان «گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران» ویژه سال ۱۴۰۲ منتشر کرده است. این گزارش حاوی آمارهایی از آخرین وضعیت کاربران، کسب‌وکارها، روند قانون‌گذاری‌ها در ایران و همین طور فضای بین‌المللی صنعت ارزهای دیجیتال است.

گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران متشکل از ۴ فصل فراگیر است. فصل اول با عنوان «جامعه کاربران» به ارائه جدید‌ترین آمارها از جمعیت افراد درگیر با فضای ارزهای دیجیتال در ایران، شکل فعالیت‌ها، دغدغه‌ها و خواسته‌های افراد فعال در این حوزه اختصاص دارد که با نظرسنجی مستقیم از کاربران گردآوری شده است.

برای مثال، یکی از بخش‌های کلیدی این فصل به تخمین جمعیت ایرانیان مالک ارزهای دیجیتال اختصاص دارد. طبق نتایج حاصل از نظرسنجی ارزدیجیتال که ویژه این گزارش انجام شده است، تخمین زده می‌شود حدود ۲۲درصد مردم ایران هم‌اکنون ارز دیجیتال در اختیار داشته باشند.

فصل دوم یعنی «کسب‌وکارها»، پیشرفت مجموعه‌های داخلی فعال در این حوزه طی سال‌های اخیر، پتانسیل‌ها و نقاط ضعف و قوت کسب‌وکارهای ایرانی را به تصویر می‌کشد. این بخش حاوی آمارهایی دسته‌اول و اختصاصی است که تصویری روشن از آخرین وضعیت کسب‌وکارهای ایرانی فعال در کشور و همین طور افراد شاغل در این حوزه ارائه می‌کند. از قسمت‌های جالب‌توجه این بخش می‌توان به تخمین تعداد کسب‌وکارهای ایرانی فعال و افراد شاغل در فضای ارزهای دیجیتال کشور اشاره کرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.