گزارشی از یک موزه جدید؛ داستان انسان و ماشین در موزه کامپیوتر ایران + جدید

0 8

گزارشی از یک موزه جدید؛ داستان انسان و ماشین در موزه کامپیوتر ایران + جدید

روی ویترین کامپیوتر قدیمی، تصویری سیاه‌وسفید از ۶ زن دیده می‌شود، بریده‌ای از مجله زن روز در سال ۵۴. خلیلی می‌گوید که همه این زنان را می‌شناسد و پیگیر مصاحبه با دو نفر از آن‌ها است. خلیلی از تاریخ حضور زنان در این حوزه صحبت می‌کند.

حضور زنان از ابتدای تاریخ کامپیوتر جهان پررنگ بود اما این کار از زمانی به‌دلیل مناسبات اقتصادی که حول این بازار شکل می‌گیرد، به شغلی مردانه تبدیل می‌شود. در دوره‌ای که این تغییر رخ می‌دهد با کامپیوتر مواجه می‌شویم، در نتیجه فرهنگ سازمانی که می‌آید برپایه کار مردانه است. دلیل دیگر هم این است که پیش از انقلاب کار کردن در اتاق‌های کامپیوتر، سنگین بود؛ ساعت‌ها روی پا بودن توانی جسمی می‌خواست که به‌نظر می‌آمد به‌همین دلیل زنان را کنار گذاشته‌اند. زنان در سطوح بالاتر مثل سیستم آنالیست‌ها حضور داشته‌اند. این شش زن هم سیستم آنالیست بوده‌اند. بخش دیگری که زنان در آن فعال بوده‌اند مربوط به پانچیست‌ها است. در اتاق پانج شرکت نفت همه زن بوده‌اند.

رامیار خلیلی، مسئول گنجینه و تاریخ شفاهی موزه کامپیوتر

با اینکه حضور کامپیوتر در ایران به بلندای تاریخ جهانی آن نیست، همزمان با مرور سیر جهانی، همه‌جای موزه ردی از ایرانی‌هاست. مثلاً جایی که از چرتکه‌ها و مواجهه ابتدایی بشر با محاسبه صحبت شده، با دانشمندانی آشنا می‌شویم؛ از برادران بنوموسی تا خوارزمی.

هادی حاجی‌بیگلو، طراح محتوای موزه است. او اطلاعات را با دقت انتخاب و خلاصه کرده تا همه داده‌ها در فضایی کوچک جای بگیرد.

علاوه بر گاهشمار فناوری کامپیوتر در ایران در تالار ورودی و نشریات مهم تاریخ کامپیوتر، یکی از بخش‌ها درباره ایران مربوط به تاریخ محاسبات است که پیش‌تاریخ کامپیوتر محسوب می‌شود؛ ابزارهای ساده محاسباتی از شمارش دست تا چرتکه و ماشین حساب مکانیکی و… ما ایرانیان در این زمینه سهم و تأثیر کوچک و بزرگ داشته‌ایم. از جمله مهم‌ترین آن‌ها که مشهور است خوارزمی است که نظریات او مبنای یک سری اصطلاحات مهم در علوم کامپیوتر است. دانش جبر باعث تولد ریاضیات جدید می‌شود و همین مبنای ساخت ماشین حساب مکانیکی و بعدها پیشرفت‌های بیشتر در فناوری محاسباتی است.

هادی حاجی‌بیگلو، طراح محتوای موزه کامپیوتر ایران

ماشین‌های محاسباتی چوبی، مبنای ماشین‌حساب‌های مکانیکی است. ویترینی در موزه مخصوص نسل‌های قدیمی ماشین حساب‌ها وجود دارد که در دهه 60 در ایران ساخته شده است. بخشی از تاریخ کامپیوتر ایران هم مربوط به حضور شرکت IBM در ایران است که آثارش در بخش‌های مختلف موزه دیده می‌شود.

کنسول‌های بازی، واقعیت افزوده و تعامل

سالنی دیگر محل بازی و تعامل است؛ از آتاری و سگا و نسل‌های قدیمی کنسول‌های بازی تا واقعیت افزوده و هوش مصنوعی. روی دیوار گاهشماری از بازی‌های ویدئویی است از 1950 تا امروز.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.