گربه‌ها احساساتشان را از طریق ۳۰۰ حالت مختلف چهره بروز می‌دهند + جدید

0

[ad_1]

گربه‌ها احساساتشان را از طریق ۳۰۰ حالت مختلف چهره بروز می‌دهند + جدید

گربه‌ای را تصور کنید که در سکوت به گربه‌ی دیگری در نزدیکی‌اش خیره شده است، پلک‌هایش را به هم می‌زند، با گوش‌های صافی که به سمت عقب خم شده، زبانش را بیرون می‌آورد و دهانش را می‌لیسد. گربه‌ی دیگر نیز به پشت سر او خیره می‌شود، بینی‌اش را چین می‌دهد و سبیل‌هایش را به عقب خم می‌کند. افرادی که با گربه‌ها در ارتباط هستند خیلی سریع می‌فهمند که چه اتفاق شومی در شرف وقوع است: دعوای گربه‌ها. اگر مشکل با چشم‌غره و غرزدن حل نشود، ناخن‌های تیز از غلاف پنجه‌ها بیرون کشیده می‌شود و دو موجود پشمالو به سمت هم پرواز می‌کنند.

حالت دعوا تنها شکل چهره‌ی گربه‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیست. محققان در مطالعه‌ای که به‌تازگی منتشر شده است، ۲۷۶ حالت مختلف چهره‌ی گربه‌ها در زمان برقراری ارتباط با یکدیگر را سنجیدند. این حالت‌های مختلف چهره‌ی گربه‌ای برای برقراری ارتباط شامل اهداف خصمانه، دوستانه و حالات دیگر می‌شد. مطالعه می‌گوید گربه‌ها این رفتار را مدیون ما هستند؛ این ادا و اصول‌های گربه‌ای در طول تاریخ زندگی ۱۰ هزار ساله‌اش در کنار انسان تکامل یافته است.

دانیل میلز، رفتارشناس دامپزشکی از دانشگاه لینکلن به‌نقل از ساینس می‌گوید: «بسیاری از افراد هنوز هم به اشتباه گربه‌ها را به عنوان گونه‌ای عمدتاً غیراجتماعی می‌شناسند.» او خاطرنشان می‌کند که حالات چهره‌ی توصیف‌شده در مطالعه‌ی جدید خلاف این باور رایج را ثابت می‌کند. واضح است که اطلاعات ما از رفتار گربه‌ها هنوز هم آنقدر زیاد نیست.

گربه‌ها می‌توانند موجوداتی تک‌زی باشند، اما اغلب با همنوعان خود در خانه و خیابان روابط دوستانه‌ای تشکیل می‌دهند. گربه‌های وحشی در هزاران دسته زندگی می‌کنند و گاهی اوقات یک جزیره‌ را کاملاً تحت تصرف خود درمی‌آورند.

محققان برای مدت‌ها کنجکاو بودند که چگونه این گربه‌سانان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در روابط گربه‌ها با یکدیگر نه فقط جنگ و دعوا، بلکه عشق و تدبیر هم وجود دارد. بااین‌حال، تاکنون بیشتر مطالعات در مورد حالات بیان احساسات گربه‌ها بر پرخاشگری و خشونت متمرکز بوده است.

در سال ۲۰۲۱ لارن اسکات دانشجوی پزشکی که به قول خودش عاشق گربه‌ها است، در دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس، با فاصله‌ی چند دقیقه‌ای از «لانژ کافه گربه» درس می‌خواند. بازدیدکنندگان این کافه می‌توانند با ده‌ها گربه‌ی خانگی تعامل داشته باشند، بازی کنند و حتی آن‌ها را به سرپرستی بگیرند.

اسکات از اوت تا ژوئن، در ویدیویی ۱۹۴ دقیقه‌ای تمامی حالات مختلف صورت گربه‌های ساکن کافه را ضبط کرد، به‌خصوص زمانی که کافه تعطیل می‌شد و گربه‌ها با خیال راحت به تعامل با یکدیگر می‌پرداختند.

سپس اسکات و بریتانی فلورکیوویچ، روان‌شناس تکاملی تمام حرکات ماهیچه‌های صورت گربه‌های ویدیو را رمزگذاری کردند؛ البته به جز حالت‌های معمولی مانند تنفس، جویدن و خمیازه. فلورکیوویچ می‌گوید در مجموع ۲۷۶ حالت چهره‌ی متمایز کشف شد که گربه‌ها را در حال برقراری ارتباط با یکدیگر نشان می‌داد.

هر حالت چهره شامل ترکیب چهار نمونه از ۲۶ حالت منحصربه‌فرد، از جمله لب‌های جدا از هم، فک باز، مردمک‌های منبسط یا منقبض، پلک و نیم‌پلک زدن، کشیدگی گوشه‌های لب، لیسیدن بینی، سبیل‌های کشیده یا جمع‌شده و یا مدل‌های مختلف گوش بود. در مقایسه، انسان‌ ۴۴ حالت منحصر‌به‌فرد چهره دارد، البته محققان همچنان در حال بررسی ترکیب حالات مختلف هستند. یا مثلاً سگ‌ها ۲۷ حالت چهره دارند، اما باز هم تعداد کلی به طور دقیق مشخص نیست.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.