کولر گازی پرتابل یا قابل حمل چیست؟ + جزئیات کامل

0 73

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل چیست؟ + جزئیات کامل

کولر گازی قابل حمل از نظر کارکرد با دیگر نوع کولرگازی‌ها شباهت زیادی دارد. وظیفه اصلی این است که هوای اتاق را می‌کشد و با استخراج گرما، آن را به دمای تعیین‌شده می‌رساند و درنهایت هوای خنک‌شده را به اتاق برمی‌گرداند.

اجزای اصلی دخیل در کار کولر گازی قابل حمل عبارت‌اند از:

  • کویل اواپراتور و مبرد: مسئول خنک‌کردن هوا است.
  • کویل کندانسور: برای خنک‌کردن مبرد داغ به‌کار می‌رود.
  • کمپرسور: دمای مبرد را برای فرایند تراکم افزایش می‌دهد.
  • فن: هوا را در صورت نیاز به اطراف جابه‌جا می‌کند.

فن هوای گرم و مرطوب را از اتاق به داخل کولر پرتابل می‌کشد. کویل‌های موجود در داخل دستگاه دمای هوا را پایین می‌آورند و همچنین از طریق تراکم، آب را از آن خارج می‌کنند. در نهایت هوای خنک‌شده به داخل خانه منتقل می‌شود.

مبرد (خنک‌کننده) نقش اساسی در کل فرایند را ایفا می‌کند. این همان چیزی است که هوای اتاق را خنک می‌نماید و به عنوان واسطه‌ی تبادل حرارت استفاده می‌شود.

این خنک‌کننده گرمای هوای داخل را جذب می‌کند. وقتی مبرد متراکم می‌شود، در نتیجه گرما تولید می‌کند که باید خارج شود. به همین دلیل، کولرهای پرتابل دارای لوله خرطومی خروجی هستند که برای تخلیه رطوبتی که به‌صورت قطره‌قطره جمع شده، در خارج از اتاق استفاده می‌شوند.

کولر گازی قابل حمل می‌تواند رطوبت جمع‌آوری‌شده (قطرات مایع) از هوا را به سه روش تخلیه کند:

  • خودتبخیری: کولرهای قابل حمل رطوبت را از طریق دریچه خروجی به همراه هوای گرم به بیرون منتقل می‌کند. مدل‌های جدید عمدتاً از این ویژگی استفاده می‌کنند.
  • تخلیه با پمپ: رطوبت جمع‌آوری شده از طریق لوله پمپ می‌شود.
  • مخزن داخلی: آب در مخزنی جمع‌آوری می‌شود که باید آن را به صورت دستی تخلیه کنید. تنها مدل‌های قدیمی از این ویژگی استفاده می‌کنند.

تفاوت اصلی بین کولرهای گازی قابل حمل و دیگر نوع کولرها این است که تمام اجزای تشکیل‌دهنده در یک واحد جمع‌آوری شده‌اند و مانند کولر اسپلیت کمپرسور در بیرون خانه قرار ندارد.

کولر گازی قابل حمل تک‌لوله در مقابل دو لوله چگونه کار می‌کند؟

دو نوع کولر گازی قابل حمل وجود دارد: تک لوله و دو لوله. بیایید تفاوت این دو نوع را بیان کنیم و ببینیم که کولرهای گازی پرتابل چگونه کار می‌کنند؟

کولر گازی پرتابل تک‌لوله چگونه کار می‌کند؟Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.