کشف قدیمی‌ترین شواهد از حضور انسان‌های اولیه در اروپا + جزئیات کامل

0

[ad_1]

کشف قدیمی‌ترین شواهد از حضور انسان‌های اولیه در اروپا + جزئیات کامل

منطقه‌ی باستانی کورولوو با عمق ۱۴ متر، به لایه‌هایی می‌رسد که در طول زمان روی هم انباشته شده‌ و هزاران آثار باستانی با قدمت هزاران سال را در خود حفظ کرده‌اند. این مکان حداقل در هفت دوره‌ی جداگانه توسط انسان‌ها مسکونی‌سازی شده و حداقل تا ۳۰ هزار سال پیش، ۹ فرهنگ پارینه‌سنگی شناخته‌شده را به خود دیده است.

اما هیچ‌گونه بقایای زیست‌شناختی در منطقه‌ی کورولوو وجود ندارد، فقط سنگ وجود دارد که قدمتش از طریق روش معمول تاریخ‌گذاری رادیوکربن مشخص نمی‌شود. به همین دلیل محققان تا چند دهه پس از کشف این ابزار، فقط می‌توانستند قدمتشان را حدس بزنند.

اما سرانجام، تیم محققان به رهبری رومن گاربا، باستان‌شناس از آکادمی علوم چک، موفق شدند تا با استفاده از روش‌های پیشرفته‌ای که اخیراً فراهم شده است، سنگ‌های مدفون را تاریخ‌گذاری کنند.

محققان برای تاریخ‌گذاری سنگ‌ها از فیزیک هسته‌ای و ژئوفیزیک استفاده کردند

گاربا می‌گوید تیم محققان برای پاسخ به سؤالات باستان‌شناسی و مردم‌شناسی، از روش‌های فیزیک هسته‌ای و ژئوفیزیک استفاده کردند. محققان در سایت کورولوو غلظت هسته‌های کیهانی بریلیم-۱۰ و آلومینیم-۲۶ را که نیمه‌عمر متفاوتی دارند، اندازه‌گیری کردند.

تکنیک استفاده‌شده توسط تیم، روش تاریخ‌گذاری دفن نوکلید کیهانی نامیده می‌شود. موادی که روی سطح قرار می‌گیرد، با پرتوهای کیهانی بمباران می‌شود و محققان با مقایسه‌ی واپاشی هسته‌های اتمی خاص، می‌توانند مدت زمانی را که جسم با آسمان در تماس بوده است، بسنجند و قدمت آن را اندازه‌گیری کنند. گاربا توضیح می‌دهد:

هسته‌ها دراثر تابش کیهانی از فضا، در ذره‌های کوارتز انباشته می‌شوند. اما با دفن‌شدن در زیر زمین شروع به واپاشی می‌کنند. نسبت این دو با توجه به مدت زمان مدفون ماندن سنگ‌های آواری در زیر سطح زمین متفاوت است. این به ما امکان می‌دهد تا قدمت آن‌ها را از زمان دفن محاسبه کنیم.

[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.