کشف شواهد از دو سیاره فراخورشیدی هم‌مدار برای نخستین‌بار + جدید

0 61

کشف شواهد از دو سیاره فراخورشیدی هم‌مدار برای نخستین‌بار + جدید

سیاره‌های هم‌مدار در منظومه‌ای شناخته‌شده موسوم به PDS 70 کشف شدند که در گذشته هدف پژوهش‌های متعددی بوده است. دانشمندان در این منظومه برای اولین بار تصاویر مستقیم دو سیاره‌ی فراخورشیدی در حال شکل‌گیری PDS-70b و PDS-70c را مشاهده کردند که از نوع غول گازی نوزاد هستند. از اکتشافات دیگر این منظومه می‌توان به قرص تشکیل‌دهنده‌ی قمر در اطراف پیش‌سیاره‌ی PDS-70c اشاره کرد.

اکنون ستاره‌شناس‌ها با نگاهی دقیق‌تر شواهدی از لکه‌ای کم‌نورتر از یک سیاره‌ را آشکار کردند که مدار مشترکی با PDS-70b دارد. بر اساس محاسبات، این جرم تقریبا دو برابر ماه زمین، جرم دارد. هرچند این لکه سیاره‌ نیست، پژوهشگرها همچنان درباره‌ی موقعیت آن هیجان‌زده هستند.

بالسالوبر روزا و همکاران او با بررسی داده‌های آرشیوی ALMA که از منظومه‌ی PDS 70 بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ جمع‌آوری شده بودند، به این اطلاعات دست پیدا کردند. گزارش پژوهش آن‌ها در مجله‌ی Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

جرم جدید در نقطه‌ی لاگرانژی قرار دارد. هر منظومه‌ی دوجرمی دارای پنج نقطه‌ی لاگرانژی است. سه نقطه (L1، L2 و L3) هم‌تراز با خط اتصال دو جرم و دو نقطه‌ی (L4 و L5) در راستای مدار جرم کوچک‌تر قرار دارند. این نقاط درواقع، حفره‌هایی فضایی هستند که در آن‌ها برهم‌کنش گرانشی بین دو جرم با نیروز مرکزگرای لازم برای حرکت جرم کوچک‌تر متعادل می‌شود.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.