کاریزما | بورس چیست؟ – زومیت + جزئیات کامل

0 8

کاریزما | بورس چیست؟ – زومیت + جزئیات کامل

انواع بازار بورس

در ایران بازار بورس به چند نوع مختلف تقسیم می‌شود. در ادامه انواع بازار بورس را به شما معرفی می‌کنیم و سازوکار و نحوه خرید و فروش در هرکدام را نیز برای شما کامل شرح می‌دهیم:

  • بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار

بازار بورس اوراق بهادار همان بازار بورس اصلی است که خیلی از افراد علاقه دارند در آن فعالیت کنند. در این بازار معمولا سهام شرکت‌های دولتی و خصوصی، صندوق‌های سرمایه گذاری، اوراق مشارکت و… برای معامله در دسترس هستند و افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند می‌توانند به این بازار ورود کنند. برای معامله در این بازار باید کد بورسی داشته باشید.

بورس کالا

بازار بورس کالا همان‌طور که از نامش پیداست، محلی برای معامله کالاهای مختلف است.در این بازار شما می‌توانید کالاهایی همچون نفت، فلزات مختلف، برنج، زعفران، سایر محصولات کشاورزی، خودرو و… را به‌صورت غیر فیزیکی معامله کنید و از افزایش قیمت آنها سود ببرید. برای اطلاع از اینکه چه محصولاتی برای معامله در این بازار قرار می‌گیرند می‌توانید به وب‌سایتime.co.ir مراجعه کنید. توجه داشته باشید که برای معامله و خرید و فروش در بازار بورس کالا باید کد معاملاتی بورس کالا داشته باشید و با کد بورسی نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

فرابورس

این شرکت‌ها معمولا شرایط پذیرفته شدن در بازار بورس را ندارند. شرکت‌های تازه تاسیس با سرمایه کمتر شرایط راحتی برای پذیرش در بازار فرابورس دارند و می‌توانند در این بازار ورود کنند. سرمایه گذاران هم می‌توانند برای خرید سهام شرکت‌های فرابورسی با کد بورسی خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که فعالیت در بازار بورس و فرابورس تفاوت چندانی با هم ندارند و شرکت‌های فرابورسی هم مانند شرکت‌های بورسی ممکن است با سود و زیان مواجه شوند.

بورس انرژی

بازار بورس انرژی یکی از بازارهای سرمایه گذاری در حوزه انرژی‌های مختلف مانند نفت، گاز، برق و… است و سرمایه گذاران می‌توانند در این بازار بر روی حامل‌های نفتی، گازی و… معامله کنند. این بازار شفافیت بالایی دارد و نقدشوندگی آن هم بالاست.

معرفی اصطلاحات بورسی در بازار ایران

در بازار بورس ایران یک سری اصطلاحات وجود دارد که برای معامله در بازار بورس باید با آنها آشنایی داشته باشید. در ادامه این اصطلاحات را به شما معرفی می‌کنیم:

کد بورسی

اولین و مهمترین اصطلاحی که شما به‌عنوان یک سرمایه گذار باید با آن آشنایی داشته باشید «کد بورسی» است. وقتی می‌خواهید در بازار بورس فعالیت کنید باید کد بورسی داشته باشید. کد بورسی یک شناسه منحصر به فرد است که برای سرمایه گذاران در بازار بورس صادر می‌شود. این کد از ۸ کاراکتر تشکیل شده که سه کاراکتر اول معمولا سه حرف اول نام خانوادگی فرد و پنج کاراکتر بعدی اعداد تصادفی هستند. هر کد بورسی یک بار برای هر فرد صادر می‌شود و اگر آن را فراموش کنید، می‌توانید از طریق درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه برای بازیابی آن اقدام کنید.

شاخص بورس

شاخص بورس اعدادی است که وضعیت کلی بازار بورس ایران را نشان می‌دهد. این اعداد و ارقام به فعالان بازار سرمایه کمک می‌کنند تا بازار را تحلیل کرده و نسبت به خرید و فروش سهام موردنظر خود اقدام کنند. شاخص کل، شاخص هم وزن و… از اصطلاحاتی هستند که برای تحلیل بازار بورس باید آنها را یاد بگیرید.

کارگزار ناظر

وقتی که می‌خواهید فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کنید، باید عضو یک کارگزاری بشوید. کارگزاری‌ها با نرم‌افزار و یا سایت‌های خود امکان انجام معاملات از راه دور را برای مشتریان ایجاد کرده‌اند تا با خیال راحت در هر مکانی بتوانید معاملات خود را در اسرع وقت انجام دهید.

نماد معاملاتی

هر سهمی در بازار بورس یک نماد دارد. شرکت‌های مختلف معمولا سهام خود را با نام شرکت وارد بازار می‌کنند، اما برای اینکه سرمایه گذاران بتوانند راحت‌تر این سهام را پیدا کنند، یک نماد هم برای آنها در نظر می‌گیرند. شما به‌راحتی می‌توانید با جستجوی نماد سهم مورد نظر برای خرید و یا فروش آن اقدام کنید.



Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.