ژاپن اکنون پنجمین فاتح ماه است؛ ماه‌نشین اسلیم با موفقیت به سطح ماه رسید + جدید

0 8

ژاپن اکنون پنجمین فاتح ماه است؛ ماه‌نشین اسلیم با موفقیت به سطح ماه رسید + جدید

با رسیدن موفقیت‌آمیز ماه‌نشین رباتیک اسلیم به سطح ماه در ساعت ۱۸:۵۰ امروز جمعه به وقت ایران، ژاپن به پنجمین کشوری تبدیل شده است که با موفقیت روی سطح قمری فرود می‌آید.

مقام‌های آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (جاکسا) امروز در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کردند که ظاهرا فضاپیما در فرود نرم روی ماه موفق بوده است و درحال ارسال و دریافت اطلاعات از خانه‌ی جدید خود در نزدیکی دهانه‌‌ی شیولی در سمت نزدیک ماه است. بااین‌حال، ماه‌نشین ژاپنی ممکن است فقط چند ساعت در آنجا زنده بماند؛ زیرا سلول‌های خورشیدی فضاپیما دراثر بروز یک خطا، طبق انتظار برق تولید نمی‌کنند.

اسلیم درحال‌حاضر با باتری ذخیره‌ای کار می‌کند که احتمالا ظرف چند ساعت آینده تمام خواهد شد. این بدشانسی، زمان محدودی را برای انجام عملیات علمی پیش از خاموش‌شدن ماه‌نشین به پژوهشگران می‌دهد.

معلوم نیست چرا سلول‌های خورشیدی اسلیم کار نمی‌کنند

به‌نقل از مقام‌های جاکسا، معلوم نیست چرا سلول‌های خورشیدی کار نمی‌کنند. بعید است آن‌ها درحین فرود آسیب دیده باشند؛ زیرا به‌نظر می‌آید که سایر سخت‌افزارهای اسلیم در وضعیت خوب به‌سر می‌برند. جاکسا می‌گوید ممکن است ماه‌نشین آن‌طور که انتظار می‌رود رو به خورشید قرار نگرفته باشد.

مقام‌های جاکسا افزودند اگر در هفته‌های پیش‌رو نور رسیده از خورشید تغییر جهت بدهد و به صفحه‌های خورشیدی برخورد کند، سلول‌های خورشیدی اسلیم ممکن است قادر به تولید برق شوند. بااین‌حال، سرنوشت نهایی ماه‌نشین همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

با وجود شکست احتمالی، ژاپن با پیوستن به ایالات متحده، روسیه، چین و هند به جمع معدود کشورهایی وارد شده است که با موفقیت یک فضاپیما را روی سطح ماه نشانده‌اند. اسلیم با نام کامل «ماه‌نشین رباتیک هوشمند برای بررسی ماه» که با نام مستعار «تک‌تیرانداز ماه» نیز شناخته می‌شود، به‌منظور نمایش عملکرد سامانه‌ی ناوبری جدیدی طراحی شده که قادر به انجام فرودهای دقیق روی ماه است.

هدف فضاپیمای اسلیم، فرود‌آمدن در محدوده‌ی ۱۰۰ متری محل فرود هدف در نزدیکی دهانه‌ی شیولی بود. مقام‌های جاکسا اعلام کرده‌اند که تایید میزان نزدیکی ماه‌نشین به محل فرود هدف، ممکن است یک ماه طول بکشد.

اسلیم در ۶ سپتامبر ۲۰۲۳ (۱۶ شهریور ۱۴۰۲) به همراه یک تلسکوپ فضایی پرتو ایکس به نام کریسم از مرکز فضایی تانگاشیما ژاپن پرتاب شد. تلسکوپ اندکی پس از برخاست موشک، در مدار نزدیک زمین مستقر شد؛ اما ماه‌نشین به سمت فضای دوردست رفت و پس از پیمودن مسیری پرپیچ‌وخم، در ۲۵ دسامبر (۴ دی) به مدار پیرامون ماه رسید. اسلیم پیش از اقدام به فرود در عصر امروز جمعه، چند هفته را صرف چرخش به دور ماه و آزمایش سامانه‌های مختلف کرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.