چگونه اپل کامپیوترهای مک را از سلطنت خلع کرد؟ + جزئیات کامل

0 65

چگونه اپل کامپیوترهای مک را از سلطنت خلع کرد؟ + جزئیات کامل

طی سال‌ها، اپل به‌طور منحصربه‌فرد سه مهاجرت بزرگ را به سرانجام رسانده است تا سخت‌افزار مک را به معماری تراشه‌های کاملاً جدید و متفاوتی تغییر دهد. آخرین تغییر تقریباً سه سال پیش انجام شد و به دنبال آن، نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوترهای مک کاملاً دگرگون شد.

تاکنون، هیچ پلتفرم محاسباتی دیگری حتی در مقیاس مشابه، چنین اقدام پیچیده‌ای را حتی یک بار با موفقیت انجام نداده است، چه برسد به تلاش برای سه تغییر عمده‌ی پلتفرم که اپل در مک ایجاد کرد: از موتورولا ۶۸۰۰۰ به PowerPC، سپس به معماری Intel x86 و اکنون مهاجرت به معماری آرم (ARM) و پردازنده‌های اختصاصی طراحی‌شده‌ی خود اپل.

باگذر از کار بزرگ و چالش‌برانگیزی که اپل انجام داد، کامپیوترهای مک همچنان به شرایط ایده‌آل خود نزدیک نشده‌اند و شاید بتوان گفت که با بی‌نظم‌ترین بخش سخت‌افزاری اپل طی ۴۰ سال گذشته طرف هستیم! مهندسان اپل در مهاجرت نرم‌افزاری بی‌بدیل کار کرده‌اند؛ اما در نقطه‌ی مقابل، بخش سخت‌افزاری جز بی‌برنامگی، عدم تعهد و مدیریت ضعیف دستاورد دیگری نداشته است.

نگاهی به خانواده کامپیوترهای مک بیندازیم، کاملاً می‌توان نقص را متوجه شد و آی‌مک‌ها نخستین قربانیان این مدیریت ضعیف هستند. چرا اپل آی‌مک ۲۷ اینچی را کنار گذاشت و آی‌مک ۲۴ اینچی همچنان با تراشه M1 فروخته می‌شود؟ چه اتفاقی برای آی‌مک پرو افتاد و چرا اپل از تراشه‌های موبایلی (تراشه‌های مخصوص دستگاه قابل حمل) در دسکتاپ‌هایش استفاده می‌کند؟Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.