چگونه از فناوری نانو برای تصفیه آب استفاده می‌شود؟ + جزئیات کامل

0 85

چگونه از فناوری نانو برای تصفیه آب استفاده می‌شود؟ + جزئیات کامل

جمعیت جهان با نرخ تصاعدی ۸۳ میلیون نفر در سال در حال افزایش است و اخیراً از مرز ۸ میلیارد نفر گذشته است.

چالش جمعیت رو به رشد و آب‌وهوای غیرقابل پیش‌بینی پژوهشگران را به سمت ایجاد فناوری‌های نوآورانه‌ای سوق داده است که تضمین می‌کنند انسان‌ها و حیوانات به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند. در تلاشی برای اطمینان از اینکه جمعیت انسانی از آب پاک محروم نمی‌ماند، روش‌های مختلف فناوری نانو برای حذف آلاینده‌های خطرناک از منابع آب آشامیدنی توسعه پیدا کرده است.

نانوتکنولوژی یا فناوری نانو چیست؟

احتمالاً تا‌به‌حال درمورد فناوری نانو یا نانوتکنولوژی شنیده‌اید. این موضوع در اواسط دهه ۲۰۰۰ به بحث داغی در صنعت فناوری تبدیل شد. برای مثال، نانوربات‌ها یا ربات‌های میکروسکوپی به یکی از موضوعات اصلی رمان‌های علمی‌تخیلی، مجموعه‌های تلویزیونی و کتاب‌ها تبدیل شده‌اند.

نانوتکنولوژی کاربرد ماشین‌های کوچکی است که در تمام حوزه‌های علمی استفاده می‌شود. ریچارد فاینمن، فیزیکدان مشهور این مفهوم را در سال ۱۹۵۹ ارائه کرد. به‌نوشته‌ی وب‌سایت Alliance Water، درحالی‌که اصطلاح «نانوتکنولوژی» تا دهه ۱۹۸۰ اختراع نشده بود، فاینمن قبلاً ایده کنترل مواد در سطح مولکولی را ارائه کرده بود.

در علوم نانو، پدیده‌ها در مقیاس نانومتر بررسی می‌شوند. نانوتکنولوژی شامل موادی با حداقل یک جزء می‌شود که ابعاد آن کمتر از ۱۰۰ نانومتر است. این مواد به دلیل اندازه نانومقیاسی که دارند، ازنظر خواص مکانیکی، الکتریکی، نوری و مغناطیسی تفاوت زیادی با مواد مرسوم دارند. اندازه کوچک و سطح بزرگ نانومواد آن‌ها را بسیار جاذب و واکنش‌پذیر می‌کند. علاوه بر این نانومواد در محلول تحرک بسیار بالایی دارند.

شرکت‌های مدیریت آب و فاضلاب همیشه به دنبال راه‌های جدیدتر و کارآمدتر تصفیه آب هستند. یکی از جذاب‌ترین پیشرفت‌ها در تصفیه آب و فاضلاب در طول ۲۰ سال گذشته فناوری نانو بوده است. درحالی‌که بیشتر عملیات‌های بزرگ مدیریت آب و فاضلاب از فناوری نانو استفاده نکرده‌اند، این فناوری در سطح کوچک‌تر امیدوارکننده ظاهر شده است و می‌تواند کارآمدتر از همیشه آب پاک را به دست مردم برساند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.