چرا کوه‌ها به طور نامحدود رشد نمی‌کنند؟ + جدید

0 55

چرا کوه‌ها به طور نامحدود رشد نمی‌کنند؟ + جدید

ازنظر تئوری، کوه‌ها که براثر خم‌شدن پوسته زمین در پی برخورد صفحات تکتونیکی به سمت بالا رشد می‌کنند، می‌توانند تا ارتفاع نامحدودی بالا بروند. اگرچه، در عمل این اتفاق رخ نمی‌دهد. مجموعه‌ای از فرایندهای زمین‌شناسی ازجمله اثر فرسایش ناشی از یخچال‌های طبیعی، تاثیر باران و شکاف خوردن مداوم براثر یخ زدن و ذوب شدن آب، ارتفاع آن‌ها را کاهش می‌دهد. جروم لاوه، زمین‌شناس دانشگاه لورن در مقاله‌ای که اخیرا در مجله‌ی نیچر منتشر شده است، مکانیسم جذاب دیگری را توصیف می‌کند.

به‌نوشته‌ی مجله‌ی اکونومیست، دکتر لاوه شواهدی را جمع‌آوری کرده است که نشان می‌دهد در حدود سال ۱۱۹۰، زمین‌لغزه بزرگی احتمالا ۵۰۰ متر از ارتفاع کوه آناپورنا ۴ را کم کرد. آناپورنا ۴ کوهی در رشته‌کوه هیمالیا است که امروزه حدود ۷۵۰۰ متر ارتفاع دارد.

اگر استدلال لاوه درست باشد، این یکی از بزرگ‌ترین رانش‌های زمین است که تاکنون ثبت شده است. قله کوه سقوط کرده می‌توانسته ۲۷ کیلومتر مکعب سنگ را جا‌به‌جا کند. انرژی آزادشده حاصل از فروریختن سنگ‌ها تقریبا شش برابر انرژی بمب تزار بوده؛ بزرگ‌ترین بمب اتمی که تابه‌حال منفجر شده است.

آن روآن، زمین‌شناس دانشگاه برگن که مطالعه دکتر لاوه مشارکتی نداشت، می‌گوید: «نمی‌توانم تصور کنم این اتفاق چه صدایی داشته است.»

دکتر لاوه زمانی که در سال ۲۰۱۲ در دشت گانگا در نپال مشغول کار میدانی بود، به این موضوع مشکوک شد. او متوجه شد زمین زیر پایش ترکیب غیرعادی دارد. در مغزه ۵۰ متری که از سنگ بیرون آورده شد، غلظت سنگ آهک در حد ۱۰ درصد بود، اما در قطعه‌ای چهار متری، غلظت آن به نزدیک ۵۰ درصد افزایش یافت که بسیار زیاد و کاملا غیرطبیعی بود. این امر نشان می‌داد سنگ‌های موردنظر از توده سنگ آناپورنا و از صدها کیلومتر دورتر به دشت گانگا راه پیدا کرده‌اند و نشانگر زمین‌لغزه بزرگی در گذشته نزدیک (از دیدگاه زمین‌شناسی) بود.

دکتر لاوه پس از بررسی تصاویر ماهواره‌ای از توده‌سنگ و استفاده از هلی‌کوپتر برای بررسی آن مکان، میدان قلوه‌سنگ بزرگی را مشاهده کرد که به‌نظر می‌رسید ناشی از همان رویداد باشد. وی سال بعد نیز با بازدید دوباره از این مکان، به دومین زمین‌شناس شناخته‌شده‌ای تبدیل شد که چنین کاری انجام داده و نمونه‌هایی را جمع‌آوری کرد.

لاوه با بررسی صخره‌های اطراف به دنبال آثار فروریختن سنگ‌ها، متوجه شد آناپورنا از نظر ظاهری با این رویداد همخوانی دارد. دکتر لاوه نمونه هایی از سنگ‌های جمع‌آوری‌شده از میدان سنگی، مغزه و سایر مواد را برای همکارانش فرستاد تا قدمت آن‌ها را تعیین کنند. اگر سن آن‌ها تقریبا یکی می‌بود، نشان می‌داد با رویداد یکسانی در ارتباط هستند.

همکارانش با اندازه‌گیری فراوانی کلر ۳۶ (یکی از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو که در سنگ‌های سطحی تجمع پیدا می‌کند و پس از مدفون‌شدن آن‌ها تجزیه می‌شود) و کربن ۱۴ (ایزوتوپ دیگری که در موجودات زنده تجمع پیدا می‌کند و پس از مرگ آن‌ها تجزیه می‌شود) قدمت نمونه‌ها را اواخر قرن ۱۲ و با فاصله چند دهه از هم تعیین کردند که در محدوده دقت تکنیک‌های تاریخ‌گذاری قرار داشتSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.