چرا عنکبوت‌ها هشت پا دارند؟ + جزئیات کامل

0 89

چرا عنکبوت‌ها هشت پا دارند؟ + جزئیات کامل

با تکامل پهن‌پاتباران، پاهای آن‌ها تخصصی و قطعات بدنی آن‌ها با هم ادغام شد. در گیره‌داران اولیه، قطعات کوچک بدن باهم ترکیب شدند و به قطعات بزرگ، یعنی سر و شکم، تبدیل شدند.

دانشمندان دراین‌باره اطمینان ندارند که علت این امر چه بوده است؛ اما پاها در قسمت سر ماندند و شکم پاها را از دست داد. زمانی‌که در‌حدود ۳۱۵ میلیون سال پیش عنکبوت‌ها ظاهر شدند، طرح بدنی را به‌ارث بردند که احتمالاً ۱۵۰ میلیون سال قدمت داشت.

مشخص نیست کدام فشارهای محیطی موجب شده است که گیره‌داران آرایش هشت‌پایی را حفظ کنند؛ اگرچه درباره‌ی این موضوع که پاهای آن‌ها از کجا آمده است، دانش فراوانی وجود دارد. نیپام پاتل، زیست‌شناس و مدیر آزمایشگاه زیست‌شناسی دریا وابسته‌ به دانشگاه شیکاگو، به لایوساینس گفت: «پاها بخشی از دهان آن‌ها است.»

ازآن‌جاکه عنکبوت‌ها، حشرات، سخت‌پوستان و هزارپاها همگی از جدی تکامل پیدا کرده‌اند که احتمالاً بدن قطعه‌قطعه با مجموعه‌ای از زائده‌ها روی هر قطعه داشته است، این گونه‌ها فقط نسخه‌های اصلاح‌شده‌ای از آن طرح اولیه هستند. به‌گفته‌ی پاتل، تمام زائده‌های بندپایان ازجمله پاها و شاخک‌ها و حتی آرواره‌های آن‌ها را می‌توان تا زائده‌ی موجود پهن‌پاتبار باستانی دنبال کرد.

میگوی مانتیس را در نظر بگیرید. این میگو با پاهای کوچکی که روی شکم قطعه‌قطعه‌اش قرار دارد، شنا می‌کند. روی سفالوتوراکس (سر و سینه ادغام‌شده) پاهای او قرار دارند و سپس در نزدیکی دهانش زائده‌های کوچکی قرار دارد که نه‌تنها آرواره‌هایش را تشکیل می‌دهد؛ بلکه به کشیدن غذا به داخل دهان نیز کمک می‌کند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.