چرا برخی افراد در خواب از دنیا می‌روند؟ + جدید

0 30

چرا برخی افراد در خواب از دنیا می‌روند؟ + جدید

فکرکردن در مورد مرگ کاری کاملا انسانی است؛ به‌خصوص وقتی از چگونگی اتفاق‌افتادن آن صحبت به میان می‌آید. برخی افراد نگران هستند که در خواب بمیرند؛ اما خوشبختانه احتمال وقوع چنین اتفاقی نسبتاً پایین است؛ مگر اینکه به بیماری خاصی مبتلا باشید.

دلایل متعددی برای مرگ در خواب وجود دارند؛ اما تمام این دلایل معمولا روی سه عضو مهم از بدن ما متمرکز هستند. دکتر میلیند سووانی، مشاور پزشکی تنفسی در بیمارستان‌های دانشگاه ناتینگهام می‌گوید: «مردن در خواب معمولا به قلب، مغز و ریه افراد مرتبط است.»

زمانی که خواب هستیم احتمال کمتری وجود دارد که به سیگنال‌هایی که ممکن است نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل در این اندام‌ها هستند، پاسخ دهیم. جک فلایر، متخصص قلب می‌گوید: «اگر در حالت ایستاده ضربان قلب برای ۱۰ ثانیه متوقف شود، بیهوش می‌شوید و افتادن شما صدای بلندی ایجاد می‌کند که احتمالا دیگران آن را می‌شنوند؛ اما وقتی خواب هستید، نمی‌توانید به خود و علائم‌تان پاسخ دهید.»

شایع‌ترین دلیل مرگ در خواب به قلب مربوط می‌شود. به‌گفته‌ی سومیت هیو، مدیر پزشکی مرکز ریتم قلب Cedars-Sinai، ایست ناگهانی قلب (SCA) مسئول ۹۰ درصد از مرگ‌های ناگهانی در خواب است و به‌عنوان مرگ شبانه هم شناخته می‌شود. خطر ایست قلبی ناگهانی در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، قلب بزرگ‌شده و ضربان نامنظم قلب (اغلب ضربان قلب سریع‌تر از حالت طبیعی است و با نام فیبریلاسیون بطنی شناخته می‌شود) بالاتر از دیگران است.

SCA به موقعیتی گفته می‌شود که ضربان قلب ناگهان توقف می‌کند و در نتیجه جریان خون‌رسانی به اندام‌های اصلی متوقف می‌شود. این شرایط بدون انجام درمان‌های فوری می‌تواند مرگ افراد را به‌دنبال داشته باشد. ۲۲ درصد از مرگ‌ومیرهای مربوط به SCA بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح اتفاق می‌افتند و زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرند.

آپنه‌ی انسدادی خواب (OSA) هم می‌تواند یکی از دلایل مرگ در خواب باشد. افراد مبتلا به OSA ممکن است بیش از ۲٫۵ برابر بیشتر از دیگران بین ساعت ۱۲ بامداد تا ۶ صبح دچار مرگ ناگهانی در خواب شوند. آپنه‌ی انسدادی خواب شامل باریک‌شدن ماهیچه‌های راه‌های هوایی است و برای مدت کوتاهی تنفس فرد را متوقف می‌کند.

توقف تنفس باعث کمبود اکسیژن می‌شود و به نوبه‌ی خود ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد. به‌گفته‌ی دکتر هیو این موضوع خطر ابتلا به SCA را افزایش می‌دهد. بااین‌حال باید گفت که آپنه‌ خواب به‌تنهایی دلیل مرگ نیست و بیشتر زمانی به مرگ شبانه منجر می‌شود که شرایط دیگری مانند مشکل قلبی را تشدید کند.

صرع یا اپیلپسی (Epilepsy) بیماری شایعی است که روی مغز تاثیر می‌گذارد و در آن افراد تشنج‌های مکرر را تجربه می‌کنند. مرگ ناگهانی غیرمنتظره در صرع (SUDEP) علت اصلی مرگ افرادی است که تشنج آن‌ها را نمی‌توان به‌طور کامل با دارو کنترل کرد. دلایل وقوع SUDEP مشخص نیست؛ اما اغلب در شب اتفاق می‌افتد و تحقیقات نشان می‌دهند که خواب می‌تواند خطر وقوع آن را افزایش دهد.

سکته‌ی مغزی هم می‌تواند یکی از دلایل مرگ ناگهانی شبانه باشد. حدود ۲۵ درصد از سکته‌ها درطول خواب اتفاق می‌افتند و شرایطی مانند آپنه‌ی انسدادی خواب هم می‌تواند خطر وقوع این اتفاق را افزایش دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی پاره یا لخته‌ی خون مانع از رسیدن خون به مغز می‌شود. سلول‌های مغز بدون دریافت اکسیژن می‌میرند و قسمت‌های از بدن که تحت‌تاثیر نواحی کنترل مغز قرار دارند از کار می‌افتند و دیگر نمی‌توانند به‌درستی کار کنند. این اتفاق درنهایت می‌تواند کشنده باشد.

چگونه می‌توان خطرات را مدیریت کرد؟

به افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند که می‌تواند خطر مرگ در خواب آن‌ها را افزایش دهد توصیه می‌شود حتما با یک پزشک صحبت کنند تا عواملی مانند سبک زندگی و سابقه‌ی خانوادگی آن‌ها را درنظر بگیرد. به‌گفته‌ی هیو وقتی صحبت از افراد دیگر به میان می‌آید، خطر مرگ ناگهانی در خواب نسبتا کم درنظر گرفته می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند که برای پایین‌ نگه‌داشتن این خطر مراقب سلامتی خود باشید، به اندازه‌ی کافی بخوابید، ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.