پورت USB-C آیفون ۱۵ چیست و چه تفاوتی با لایتنینگ آیفون ۱۴ دارد؟ + جدید

0 25

پورت USB-C آیفون ۱۵ چیست و چه تفاوتی با لایتنینگ آیفون ۱۴ دارد؟ + جدید

USB-C از تمامی جوانب، بهتر از لایتنینگ است و از استاندارد USB4 نیز پشتیبانی می‌کند (آیفون‌های نسل جدید سراغ استاندارد USB 3 رفته‌اند).

ازلحاظ تئوری، کابل‌های USB-C می‌توانند داده‌ها را با نرخ ۴۰ گیگابیت‌برثانیه انتقال دهند. درمقایسه، سرعت انتقال لایتنینگ احتمالا به ۴۸۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد. لایتنینگ بر پایه‌ی استاندارد قدیمی USB 2.0 تولید شده است.

اپل مشخصات رسمی بسیاری از فناوری‌ها و استانداردهایش را اعلام نمی‌کند؛ بنابراین حتی همین حالا نیز نمی‌دانیم حداکثر سرعت انتقال لایتنینگ چقدر است. اپل از سال ۲۰۱۲ پروتکل لایتنینگ را به‌روزرسانی نکرده؛ بنابراین این درگاه عملا در دهه‌ی اخیر بدون تغییر باقی مانده است.

لایتنینگ به‌عنوان نسخه‌ی کوچک‌تر و مدرن‌تر درگاه ۳۰ پین اپل معرفی شد. آن درگاه قدیمی را نخستین‌بار در سال ۲۰۱۱ با آیپاد دیده بودیم. لایتنینگ بسیار بهتر از کانکتور ۳۰ پین بود: کابل جدید کوچک‌تر بود، می‌شد از هر دو طرف به درگاه گوشی متصلش کرد و همچنین می‌توانست داده‌ها را با سرعت بیشتر انتقال دهد. اپل در همان زمان گفت که لایتنینگ قرار است تا یک دهه مورداستفاده قرار بگیرد.

لایتنینگ درگاه اختصاصی اپل است و صرفا با محصولات این شرکت کار می‌کند؛ درحالی‌که USB-C به‌صورت گسترده در صنعت فناوری استفاده شده است و کابل‌های مجهزبه این کانکتور، با انواع محصولات سازگاری دارند. این سازگاری باعث می‌شود USB-C بسیار جذاب‌تر باشد.

یکی دیگر از مزایای مهم USB-C، پشتیبانی از توان شارژ بیشتر است. تا پیش از رونمایی آیفون ۱۵، حتی مدرن‌ترین آیفون‌های اپل نیز سرعت شارژ بالایی نداشتند و این موضوع همواره یکی از بزرگ‌ترین انتقادها به اپل بوده است. با مهاجرت به USB-C سرعت شارژ آیفون بالاتر رفته است (اما فعلا نمی‌دانیم تا چه حد).

تغییر درگاه آیفون، چه معنایی برای اپل دارد؟

اپل سال‌ها دربرابر اضافه‌کردن USB-C به آیفون مقاومت کرد و دلیل منطقی برای این کار داشت. یک دهه پس از تولد لایتنینگ، اکوسیستم بزرگی از لوازم جانبی حول این درگاه شکل گرفته است که سالانه میلیاردها دلار درآمد به خزانه‌ی اپل واریز می‌کند. خداحافظی با لایتنینگ به‌معنی خداحافظی با اکوسیستم غنی این درگاه است.

USB-C اکوسیستم بالغ‌تری دارد، اما این لزوما برای اپل خوب نیست؛ چون لایتنینگ درگاهی اختصاصی بود و شرکت‌ها برای تولید لوازم جانبی رسمی با این درگاه، مجبور بودند به اپل پول پرداخت کنند. این در حالی است که USB-C از سال‌ها قبل وارد بازار شده است و امروزه تعداد قابل‌توجهی از لوازم جانبی از این درگاه استفاده می‌کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.