پلاستیک‌های ایمن برای مایکروفر می‌توانند میلیاردها ذره منتشر کنند + جدید

0 40

پلاستیک‌های ایمن برای مایکروفر می‌توانند میلیاردها ذره منتشر کنند + جدید

در این آزمایش، تعداد ذرات منتشر‌شده‌ی ظروف پلاستیکی متفاوت بود؛ اما محققان تخمین می‌زنند که در مدت ۳ دقیقه حرارت ظروف پلاستیکی در مایکروفر، ۴٫۲۲ میلیون میکروپلاستیک و ۲٫۱۱ میلیارد نانوپلاستیک، تنها از یک سانتی‌متر مکعب ظرف‌ها آزاد می‌شوند.

کازی آلباب حسین، مهندس عمران و محیط‌زیست از دانشگاه نبراسکالینکلن می‌گوید: «هنگام مصرف غذاهای مختلف درباره‌ی کالری و سطح قند و سایر مواد مغذی موجود در آن‌ها اطلاعاتی داریم. به‌نظر من، اطلاع از میزان ذرات پلاستیکی موجود در غذا نیز باید به همان اندازه برایمان مهم باشد.»

محققان نشان‌ دادند که حرارت‌دادن محصولات لبنی و آب داخل ظروف پلی‌پروپیلن یا پلی‌اتیلن در مایکروفر، احتمالاً بیشترین غلظت پلاستیک‌ آزاد‌شده را به‌همراه خواهد داشت. قراردادن ظروف پلاستیکی حاوی مواد غذایی یا نوشیدنی در یخچال و دمای اتاق نیز با آزادشدن مقداری پلاستیک همراه بود؛ اما مقدار ذرات منتشرشده در این موقعیت‌ها بسیار کمتر از زمانی بود که ظروف پلاستیکی درمعرض حرارت قرار می‌گرفتند.

موضوعی که درحال‌حاضر مجهول باقی مانده، این است که ذرات پلاستیکی آزاد‌شده از ظروف با بدن ما چه می‌کنند؟ مطالعات نشان داده‌اند که ذرات پلاستیکی می‌توانند به‌طور بالقوه برای روده و فرایندهای بیولوژیکی کلیدی مضر باشند؛ البته دانشمندان هنوز با اطمینان نمی‌توانند این مضرات را تأیید کنند.

شاید بتوان گفت که هرچه پلاستیک کمتری مصرف کنیم، بهتر است. سلول‌های کلیه‌ی رویانی کشت‌شده به‌دست محققان که در چند روز درمعرض سطوحی از ذرات پلاستیکی آزادشده از ظروف قرار گرفتند، امکان نگرانی در این زمینه را آشکار کرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.