پشت پرده اخراج سم آلتمن؛ پای «هوش مصنوعی انسان‌گونه» در میان است؟ + جدید

0 17

پشت پرده اخراج سم آلتمن؛ پای «هوش مصنوعی انسان‌گونه» در میان است؟ + جدید

گفته می‌شود مدل هوش مصنوعی جدید و فوق پیشرفته‌ی OpenAI به‌دلیل دسترسی به منابع محاسباتی بسیار قدرتمند، امکان حل مسائل خاص ریاضی را دارد. اگرچه مدل مذکور درحال حاضر فقط موفق به حل مسائل ریاضی در مقطع ابتدایی است اما همین ویژگی، محققان را نسبت‌به موفقیت‌های آینده‌ی Q* بسیار خوشبین می‌کند.

محققان‌، ریاضیات را به‌عنوان مرز توسعه‌ی هوش مصنوعی مولد توصیف می‌کنند. درحال حاضر این فناوری در نوشتن و ترجمه‌ی زبان‌ها از پیش‌بینی آماری برای ارائه‌ی کلمه‌ی بعدی بهره می‌برد، اما پاسخ به سؤالات ریاضی یعنی فقط یک جواب صحیح وجود دارد و هوش مصنوعی برای دستیابی به چنین سطحی باید توانایی‌های استدلالی بیشتری شبیه هوش انسانی داشته باشد. هوش مصنوعی انسان‌گونه برخلاف ماشین‌حساب می‌تواند تعمیم دهد، یاد بگیرد و درک کند.

محققان OpenAI در نامه‌ی خود به هیئت‌مدیره، به توانایی هوش مصنوعی جدید و خطر بالقوه‌ی آن اشاره کردند. بحث درمورد خطر هوش مصنوعی از گذشته وجود دارد و برخی می‌گوید شاید روزی ماشین‌ها تصمیم بگیرند بشر را نابود کنند.

محققان همچنین کارهای دو تیم Code Gen و Math Gen را تأیید کرده‌اند. دانشمندان در این تیم‌ها به بررسی بهینه‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی کنونی می‌پردازند و هدفشان بهبود قابلیت استدلال و درنهایت انجام کارهای علمی است.

تلاش‌های آلتمن برای تبدیل ChatGPT به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کامپیوتری که سرعت رشد سرسام‌آوری داشت، باعث شد مایکروسافت سرمایه‌گذاری زیادی در OpenAI انجام دهد و اکنون منابع محاسباتی مورد نیاز برای نزدیک‌شدن به AGI را دراختیار دارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.