پس از ترک سیگار چه اتفاقی برای امید به زندگی شما رخ می‌دهد؟ + جدید

0 18

پس از ترک سیگار چه اتفاقی برای امید به زندگی شما رخ می‌دهد؟ + جدید

برای بهره‌مندی از مزایای زندگی بدون سیگار هرگز دیر نیست. براساس تحلیل بزرگ جدید محققان کانادایی و نروژی، بدون درنظرگرفتن سنی که سیگار را ترک می‌کنید، این کار احتمالاً سال‌ها به عمر شما اضافه خواهد کرد.

پرابات جاها، دانشمند بهداشت عمومی از مرکز تحقیقات بهداشت جهانی در Unity Health تورنتو، به‌نقل از ساینس‌آلرت می‌گوید: «ترک سیگار به‌طرز باورنکردنی در کاهش خطر مرگ مؤثر است و افراد می‌توانند به‌سرعت از پاداش انجام این کار بهره‌مند شوند.» به‌گفته‌ی جاها و همکارانش، اگر افراد بتوانند به‌مدت یک دهه‌ از این عادت بسیار اعتیادآور دوری کنند، می‌توانند امیدوار باشند که به‌اندازه‌ی فردی که هرگز در زندگی خود سیگار نکشیده است، زندگی کنند.

نویسندگان مطالعه در ادامه توضیح می‌دهند که اگر فردی در هر سنی، کمتر از سه سال سیگار را ترک کند، به‌طور بالقوه می‌تواند مانع از کاهش ۵ سال از عمر خود شود. به‌همین ترتیب اگر شخصی بتواند به‌مدت یک دهه سیگار را کنار بگذارد، قادر است از یک دهه ازدست‌رفتن زندگی خود جلوگیری کند. هرچه فرد سیگاری در سنین جوان‌تر تصمیم به ایجاد این تغییر بگیرد، به‌طور کلی امید به‌ زندگی او افزایش پیدا خواهد کرد.

نتایج امیدوارکننده‌ از مطالعات مشاهده‌ای در نروژ، بریتانیا، ایالات متحده و کانادا به‌دست آمده است. دانشمندان به‌مدت ۱۵ سال سلامت نزدیک به ۱٫۵ میلیون نفر را در این کشورهای پردرآمد پیگیری کردند. اکنون محققان مرکز بهداشت جهانی در کانادا و دانشگاه ترومسو نروژ این داده‌ها را با توجه‌ به خطرات سیگار تجزیه‌وتحلیل کرده‌اند.

خطر مرگ ناشی از سکته مغزی و سرطان به‌طور مستقیم با سیگار کشیدن مرتبط است

سیگاری‌های شرکت‌کننده در مطالعه که بین ۴۰ تا ۸۰ سال سن داشتند، به‌طور متوسط ۱۲ تا ۱۳ سال از عمر خود را درمقایسه با افرادی که سیگار نمی‌کشیدند از دست دادند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسید افرادی که به‌مدت ۱۰ سال سیگار را ترک کردند، توانستند تقریباً تمام خطرات مرگ‌ومیر ناشی از این عادت قدیمی خود را معکوس کنند. خطر مرگ ناشی از بیماری‌هایی مانند سکته‌ی مغزی، ایست قلبی یا سرطان هم که به‌طور مستقیم با سیگار کشیدن در ارتباط است به میزان قابل توجهی در این افراد کاهش بافت.

جاها می‌گوید: «بسیاری از مردم، مخصوصاً در میان‌سالی فکر می‌کنند که برای ترک سیگار دیر شده؛ اما نتایج به‌دست‌آمده کاملاً برعکس این خط فکری است. نه‌تنها هیچ‌وقت برای ترک سیگار دیر نیست؛ بلکه تأثیر آن در زندگی سریع است و شما می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های مهم را کاهش دهید و این یعنی زندگی طولانی‌تر و بهتر.»Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.