پردازنده ۵ نانومتری هواوی را شریک تجاری اپل می‌سازد + جدید

0 15

پردازنده ۵ نانومتری هواوی را شریک تجاری اپل می‌سازد + جدید

کالبدشکافی لپ‌ تاپ هواوی نشان داده که پردازنده‌ی آن توسط TSMC تایوانی تولید شده است. این خبر می‌تواند خیال آمریکایی‌ها را از عدم موفقیت چین در رسیدن به فناوری‌های پیشرفته‌ راحت کند.

حدود یک ماه پیش، لپ‌تاپ ۱۴ اینچی هواوی Qingyun L540 مجهز به پردازنده‌ی پنج نانومتری Kirin 9006C معرفی شد. ابتدا گفته می‌شد که چینی‌ها به فناوری پنج نانومتری دست‌یافته‌اند و دیگر نیازی به تأمین‌کنندگان خارجی ندارند.

کالبدشکافی اخیر نشان داد که SMIC، بزرگترین شرکت تراشه‌ساز چین، هنوز به لیتوگرافی پنج نانومتری وارد نشده و Kirin 9006C در واقع توسط تولیدکننده‌ی تایوانی پردازنده‌های گوشی آیفون و لپ تاپ مک بوک ساخته شده است.

به گزارش بلومبرگ، شرکت تحقیقاتی TechInsights پس از باز کردن یکی از لپ‌تاپ‌های Qingyun، متوجه شد که پردازنده‌ی آن توسط TSMC تولید شده است.

تایوانی‌ها آخرین بار در سال ۲۰۲۰ از این فناوری استفاده کرده‌اند، یعنی زمانی که ایالات متحده تحریم‌های تجاری بیشتری را علیه هواوی اعمال کرد که یکی از آن‌ها ممانعت از دریافت ویفر از TSMC بود.

SMIC تولید تراشه‌های پنج نانومتری را با استفاده از خط تولید قدیمی DUV به‌جای لیتوگرافی EUV نسل جدید انجام می‌دهد که هزینه‌ی بیشتری برایش دارد و موجب افزایش قیمت لپ تاپ می‌شود.

مقاله‌ی مرتبط

تایوانی‌ها، قبل از قطع رابطه‌ی تجاری خود با هواوی، تراشه‌های پنج نانومتری برای این شرکت ارسال می‌کردند، بنابراین ممکن است چینی‌ها از همان پردازنده‌ها استفاده کرده باشند.

تنها راه برای دستیابی به فناوری‌های جدید، تأمین تجهیزات لیتوگرافی EUV است. از طرفی ASML، تنها تولیدکننده‌ی این دستگاه‌ها در جهان، ارسال خط تولید EUV خود را به‌درخواست دولت جو بایدن به چین لغو کرد که این اقدام ضربه دیگری به خودکفایی چین زد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.