پخش زنده پرتاب موشک استارشیپ اسپیس ایکس [شنبه ۲۷ آبان] + جدید

0 16

پخش زنده پرتاب موشک استارشیپ اسپیس ایکس [شنبه ۲۷ آبان] + جدید

شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) قرار است روزی هیجان‌انگیز برای طرفداران فضا باشد. اسپیس ایکس قصد دارد دومین پرواز آزمایشی موشک غول‌پیکر استارشیپ خود را پس‌فردا از تاسیسات استاربیس در جنوب تگزاس انجام دهد.

برخاست استارشیپ درابتدا درطول پنجره‌ای دو ساعته که فردا جمعه از ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران گشوده خواهد شد، برنامه‌ریزی شده بود. اما ایلان ماسک، دقایقی پیش در ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد که به دلیل تعویض عملگر گرید فین، پرتاب به روز شنبه موکول شده است؛ اما ساعت دقیقی ارائه نداد. شما کاربران زومیت می‌توانید پخش زنده این رویداد را در این صفحه تماشا کنید.

اما شنبه باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟ اگر پنجره‌ی پرتاب بدون تغییر بماند، اسپیس ایکس از ساعت ۱۶ به وقت ایران پخش اینترنتی خود را آغاز خواهد کرد. تقریبا ۱۰ دقیقه بعد، ۳۹ موتور رپتور موشک شامل ۳۳ موتور سوپرهوی به‌عنوان مرحله اول و ۶ موتور فضاپیمای مرحله فوقانی یا همان استارشیپ پیش از روشن‌سازی، شروع به خنک‌شدن خواهند کرد.

ده ثانیه پیش از پرتاب، اسپیس ایکس سامانه‌ی پرتاب آب را که در زیر پایه‌ی پرتاب مداری استاربیس قرار دارد، فعال خواهد کرد. این قطعه که یک صفحه‌ی فولادی تقویت‌شده و پاشنده‌ی آب است، برای کاهش قدرت ۳۳ موتور رپتور سوپر هوی طراحی شده است و از پایه‌ی پرتاب و زیرساخت‌های اطراف محافظت خواهد کرد.

نیروی عظیم موتورهای سوپرهوی درجریان نخستین و تنها پرواز آزمایشی استارشیپ که ۳۱ فروردین امسال انجام شد، به‌طور کامل به نمایش گذاشته شد. رپتورهای سوپر هوی در آن روز دهانه‌ای را در زیر سکوی پرتاب حفر و تکه‌های بتن و سایر بقایا را به آسمان تگزاس پرتاب کردند.

هدف از پرواز ابتدای امسال، فرستادن استارشیپ یا همان مرحله‌ی فوقانی موشک به دور زمین با هدف فرود آبی در نزدیکی هاوایی در اقیانوس آرام بود. اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد. در میانه‌ی آسمان، دو مرحله‌ی استارشیپ طبق برنامه‌ریزی از یکدیگر جدا نشدند و اسپیس ایکس چهار دقیقه پس از برخاست، عمدا موشک را منفجر کرد. پرواز روز شنبه همان اهداف اولیه‌ی پرواز قبلی را دارد.

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، دو مرحله‌ی استارشیپ دو دقیقه و ۴۱ ثانیه پس از برخاست از زمین، از یکدیگر فاصله خواهند گرفت. فرایند جداسازی مراحل ازطریق «مرحله‌بندی داغ» انجام می‌شود؛ بدین صورت که موتورهای مرحله‌ی فوقانی اندکی پیش از جداشدن مراحل، روشن خواهند شد. مرحله‌بندی داغ در مقایسه با راهبرد مرحله‌بندی سنتی به‌کاررفته در گذشته، تغییری چشمگیر محسوب می‌شود.

پس از جداسازی موفق مراحل، سوپر هوی چندین سوزش انجام خواهد داد و تقریبا هفت دقیقه پس از برخاست، با هدف فرود آبی در خلیج مکزیک، خود را به سمت این منطقه هدایت خواهد کرد.

درهمین‌حال، استارشیپ به حرکت خود به سمت بالا و شرق ادامه خواهد داد و به حداکثر سرعت نزدیک به سرعت مداری (۲۷٬۴۰۰ کیلومتر بر ساعت) خواهد رسید. بااین‌حال، موشک به‌طور کامل به‌دور زمین نمی‌چرخد. در شرح ماموریت اسپیس ایکس آمده است که تقریبا ۹۰ دقیقه پس از برخاست، باید در انتظار «فرودی هیجان‌انگیز» در نزدیکی هاوایی در اقیانوس آرام باشیم.

هر دو مرحله‌ی استارشیپ به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به‌طور کامل و سریع قابل استفاده‌ی دوباره باشند؛ اما پرواز پیش‌رو تنها ماموریت دو موشک به‌خصوص خواهد بود و امکان به‌کارگیری آن‌ها در آینده وجود ندارد. استارشیپ و سوپر هوی به‌کاررفته در ماموریت روز شنبه، برخلاف مراحل موشک‌های فالکون ۹ و فالکون هوی، به‌طور مستقیم در دریا فرود خواهند آمد.

هر اتفاقی که شنبه رخ دهد، چه موفقیت کامل، چه شکست کامل یا به احتمال بیشتر چیزی بین این دو، می‌توانیم پرواز بعدی استارشیپ را در آینده‌ای نه‌چندان دور انتظار داشته باشیم. اسپیس ایکس هم‌اکنون روی چندین نسخه از موشک استارشیپ کار می‌کند و قصد دارد از پرواز آن‌ها درس‌هایی مهم بیاموزد.

در شرح ماموریت اسپیس ایکس آماده است: «رویکرد ساخت سریع و تکرارشونده، اساس تمام پیشرفت‌های نوآورانه‌ی اسپیس ایکس ازجمله دراگون، فالکون و استارلینک بوده است. بهبود تکرارشونده ضروری است؛ زیرا ما برای ساخت سامانه‌ی حمل‌ونقل کاملا چندبارمصرفی تلاش می‌کنیم که قادر به حمل خدمه و محموله به مدار زمین باشد، به بازگشت بشر به ماه کمک و درنهایت به مریخ و فراتر از آن سفر کند.»

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.