وام ودیعه مسکن 1402 | تعداد اقساط و درصد سود وام مستاجرین + جدید

0 96

وام ودیعه مسکن 1402 | تعداد اقساط و درصد سود وام مستاجرین + جدید

وام ودیعه مسکن طرحی است که دولت برای حمایت از مستاجران در نظر گرفته است تا درد افزایش بی‌رویه‌ی اجاره‌بها را کمی تسکین دهد.

میزان وام ودیعه مسکن در شهرهای مختلف با هم متفاوت است. در سال ۱۴۰۲ وام ودیعه مسکن در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و در کلان‌شهرها ۱۵۰ میلیون تومان و سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان مشخص شده است.

برای دریافت این وام باید بخشی از مراحل را به‌صورت غیرحضوری انجام دهید و سپس برای تکمیل مراحل به بانک مراجعه کنید.

ثبت‌نام تسهیلات کمک ودیعه

برای ثبت‌نام تسهیلات کمک‌ودیعه باید به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به این آدرس مراجعه و در آن ثبت‌نام کنید. از میان گزینه‌های وب‌سایت گزینه‌ی ثبت‌نام تسهیلات کمک‌ودیعه را انتخاب کنید.

پس‌ازآن، به پنجره ملی خدمات دولت وارد شوید. در این مرحله، باید کد‌ملی و تاریخ تولد خود را برای احراز هویت وارد کنید. توجه کنید که شماره تلفن‌همراه با کد ملی باید مطابقت داشته باشد.

در صفحه‌ی بعد، شرایط و قوانین گرفتن وام ودیعه را مشاهده می‌کنید. این‌جا روی گزینه «مطالعه کرده و می‌پذیرم» کلیک کنید.

سپس، نوبت وارد‌کردن مشخصاتتان در سامانه است. تمام اطلاعات و مدارک مورد‌نیاز را بنویسید و بارگذاری کنید. در مرحله‌ی بعد، افراد تحت‌تکفل خود را اضافه کنید. در مرحله‌ی آخر، کد تأیید برایتان پیامک می‌شود. آن را وارد و گزینه‌ی تأیید را اتنخاب کنید.

در‌صورتی‌که شرایط شما تأیید شود، شعبه‌ مدنظر به شما معرفی می‌شود تا به آن مراجعه و تشکیل پرونده دهید.

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

تسهیلات ودیعه مسکن به افراد متأهل یا سرپرست خانواده و نیز زنان مجرد بزرگ‌تر از ۳۵ سال و مردان مجرد بزرگ‌تر از ۴۵ سال تعلق می‌گیرد. این دسته از افراد باید شرایطی داشته باشند؛ ازجمله طلاق‌نامه رسمی و فرزند، نخبه‌ی علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان، معلول جسمی حرکتی با حداقل ۲۰ سال و زن مجرد خودسرپرست بزرگ‌تر از ۳۵ سال.

تاریخ قرارداد اجاره باید تا پایان زمان ثبت‌نام برای وام باشد و اگر بعد از این زمان باشد، وام به فرد تعلق نمی‌گیرد. قرارداد اجاره باید به‌صورت رسمی تنظیم شود یا در سامانه ایران املاک ثبت شده و کد رهگیری داشته باشد.

همچنین، متقاضی و همسرش نباید هیچ‌کدام صاحب خانه یا زمین مسکونی باشند. در‌ضمن باید بتوانند با مدارکی مثل گواهی تولد و جواز کسب و سابقه پرداخت بیمه درمان ثابت کنند که ۵ سال است در شهر مدنظر زندگی می‌کنند.

مدارک مورد‌نیاز

مدارک اصلی غیر از شناسنامه و کارت ملی، اجاره‌نامه ثبت‌شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات است که باید در سامانه بارگذاری شوند. پس از این مرحله، یکی از شعبه‌های بانک برای متقاضی مشخص می‌شود و از زمان دریافت پیامک تأیید متقاضی دو هفته فرصت دارد تا مدارکش را به بانک ارائه و ضامن‌هایش را معرفی کند؛ وگرنه درخواست وامش رد می‌شود.

هنگام مراجعه حضوری و تکمیل فرایند دریافت وام، به‌همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری، گواهی کسر از حقوق یا مستمری به‌همراه شماره حسابی که یارانه نقدی به آن واریز می‌شود، الزامی است؛ درغیر‌این‌صورت، متقاضی باید سفته ارائه دهد.

همچنین، ضامن باید گواهی کسر از حقوق و گواهی حقوق مستمری از نهادهای دولتی یا به‌جای آن‌ها چک و سفته ارائه دهد. بازپرداخت وام ودیعه مسکن پنج‌ساله و سود آن ۲۳ درصد است و مستأجرها تا زمان پایان اقساط آن نمی‌توانند دوباره از این وام استفاده کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.