نژادهای مختلف سگ به طور میانگین چقدر عمر می‌کنند؟ + جدید

0 10

نژادهای مختلف سگ به طور میانگین چقدر عمر می‌کنند؟ + جدید

همه‌ی سگ‌ها به بهشت می‌روند، اما بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که روی نزدیک به ۶۰۰ هزار سگ بریتانیایی از ۱۵۵ نژاد مختلف انجام شده، سگ نژاد فرنچ بولداگ ممکن است چند سال زودتر از سگ شیتزو راهی بهشت شود.

یافته‌های مطالعه که در مجله‌ی ساینتیفیک ریپورتز منتشر شده است، به ما می‌گوید نژادهای بزرگ‌تر و نژادهایی با صورت‌های پهن در مقایسه با سگ‌های کوچک‌تر و سگ‌هایی با پوزه‌های کشیده، به طور میانگین طول عمر کوتاه‌تری دارند. سگ‌هایی با نژاد خالص بیشتر از سگ‌های دورگه و سگ‌های ماده نیز کمی بیشتر از سگ‌های نر عمر می‌کنند.

البته محققان خاطرنشان کردند که استثناهایی نیز وجود دارد و یافته‌های مطالعه ممکن است در مورد سگ‌های خارج از بریتانیا صدق نکند؛ زیرا احتمال دارد که شیوه‌های اصلاح نژادی و خزانه‌های ژنی متفاوت باشد.

محققان می‌گویند به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارند تا تعیین کنند که چرا برخی از نژادها نسبت به بقیه طول عمر کوتاه‌تری دارند. برخی نژادها از نظر ژنتیکی مستعد مشکلات جدی در وضعیت سلامت هستند، اما تفاوت‌های مرتبط با نژاد در رفتارها، سبک زندگی، رژیم غذایی، محیط یا عوامل دیگر نیز می‌تواند در کوتاه‌تر شدن عمر برخی سگ‌ها نقش داشته باشد.

سگ‌های ماده کمی بیشتر از سگ‌های نر عمر می‌کنند

کریستن مک‌میلان، نویسنده‌ی مطالعه‌ی جدید و مدیر داده‌ها در مؤسسه‌ی خیریه‌ی رفاه سگ‌ها در بریتانیا که مسئولیت هدایت مطالعه را به عهده داشت، به نیویورک‌تایمز گفت: «اکنون با شناسایی نژادهایی که در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند، می‌توانیم بررسی علل این امر را آغاز کنیم. این پژوهش فرصتی را برای بهبود زندگی سگ‌های ما فراهم می‌کند.»

مطالعه‌ی جدید بر اساس پایگاه داده‌ای از ۵۸۴٬۷۳۴ سگ بریتانیایی انجام شده است. محققان داده‌ها را از دفتر ثبت اسناد نژادی، شرکت‌های بیمه‌ی حیوانات خانگی، دامپزشکی‌ها و سایر منابع جمع‌آوری کرده‌اند. تیم پژوهشگران اعلام کردند که این نوع پرونده‌ها می‌تواند مستعد سوگیری‌های مختلف باشد، به همین دلیل لزوماً نماینده‌ی جمعیت عموم سگ‌سانان در بریتانیا نیست. اما دیگر محققان معتقدند که استفاده از منابع مختلف داده‌ها، یکی از نقاط قوت مطالعه‌ی فعلی است.

بیشتر سگ‌های آزمایش از نژاد خالص بودند و یکی از ۱۵۵ نژاد را نشان می‌دادند. بقیه‌ی سگ‌ها نیز دورگه بودند. محققان اندازه‌ی کلی بدن هر نژاد را در گروه‌های کوچک، متوسط یا بزرگ و شکل سر و پوزه‌ی سگ‌ها را در گروه‌های پهن، متوسط یا دراز دسته‌بندی کردند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.