نوجوان مومیایی‌شده مصری هنگام به‌دنیا آوردن دوقلو جان باخته بود + جدید

0 12

نوجوان مومیایی‌شده مصری هنگام به‌دنیا آوردن دوقلو جان باخته بود + جدید

شگفتی این کشف زمانی افزایش یافت که جنین بین پاهای زن سر خود را از دست داده بود. پژوهشگرها با بررسی دقیق‌تر متوجه وجود سر نوزاد در لگن مادر شدند و به این نتیجه رسیدند که شاید سر نوزاد در طول فرایند زایمان از بدنش جدا شده است.

محتمل‌ترین توضیح برای این نتیجه‌ی ترسناک این بود که نوزاد از پا متولد شده است یا به بیان دیگر در ابتدا پاهای او از رحم خارج شدند. در حین زایمان بچه از پا، گاهی عبور سر نوزاد از دهانه‌ رحم دشوار می‌شود. به گفته‌ی پژوهشگرها، این مسئله می‌تواند به قطع سر جنین بر اثر ضربه در نمونه‌های خاص منجر شود و نمونه زن مصری یکی از بدترین انواع آن بوده است.

بیشتر بخوانید

برای جنین دوم، پژوهشگرها گمان می‌کنند مومیایی‌کننده‌ها احتمالاً نمی‌دانستند زن دوقلو باردار است و بنابراین جنین دوم را پیش از مومیایی‌سازی از بدن او خارج نکردند. با از بین رفتن دیافراگم مومیایی، جنین متولدنشده از رحم به بخش قفسه‌ی سینه راه یافته بود.

به نوشته‌ی پژوهشگرها، بررسی مادر و فرزندانش در هنگام زایمان تأیید می‌کند که در آن زمان بارداری و زایمان تا چه اندازه خطرناک بوده است. به‌ویژه که نوزادهای دوقلو به‌شدت در مصر باستان ناخوشایند بودند و اغلب تلاش می‌کردند با جادو و طلسم از تولد چنین نوزادهایی جلوگیری کنند. یکی از این طلسم‌ها در پاپیروس باستانی به نام حکم طلسم، ترس از دوقلو‌ها را اینگونه نشان می‌دهد: «باید از او در مقابل تولد هوروس، تولد نامنظم و تولد دوقلوها حفاظت کنیم.»

یافته‌های پژوهش علاوه بر تصاویر مومیایی در مجله‌ی بین‌المللی Osteoarcheology منتشر شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.