نسخه اصلی گوگل کروم به آیفون می‌آید؛ اما فقط در اروپا + جدید

0 11

نسخه اصلی گوگل کروم به آیفون می‌آید؛ اما فقط در اروپا + جدید

اپل با انتشار سیستم‌عامل iOS 17.4 تغییراتی بزرگ در ساختار اکوسیستم موبایلی خود اعمال می‌کند؛ تغییراتی که نتیجه‌ی فشار اتحادیه‌ی اروپا و قانون خبرساز DMA هستند.

در بخشی از بیانیه‌ی مطبوعاتی اپل آمده است که موتورهای جایگزین WebKit به مرورگرهای آیفون اضافه می‌شوند؛ اما فقط در اتحادیه‌ی اروپا.

اپل از زمان آغازبه‌کار اپ استور، به انواع مرورگرها اجازه‌ی فعالیت در گوشی آیفون را داده است؛ اما تمامی آن‌ها از یک موتور به نام WebKit استفاده می‌کنند. WebKit فناوری به‌کاررفته در مرورگر سافاری است و رقبای سرسختی در بازار دارد.

گوگل در مرورگر کروم از موتور کرومیوم استفاده می‌کند؛ همان موتوری که توسط اج، بریو، آرک، اپرا و تعداد زیادی از مرورگرهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوبیت چشمگیری دارد. موزیلا فایرفاکس به موتوری اختصاصی به نام Gecko مجهز است.

تمامی مرورگرهای آیفون به اجبار از موتور WebKit استفاده می‌کنند

تمامی مرورگرهای امروزی در سیستم‌عامل iOS مجبور به استفاده از موتور WebKit هستند، چون اپل موتورهایی مثل کرومیوم را ممنوع کرده است. استفاده از WebKit یعنی بسیاری از قابلیت‌ها و افزونه‌های اصلی مرورگرهایی مثل کروم، در آیفون کار نمی‌کنند. سیستم‌عامل iOS 17.4 این شرایط را تغییر خواهد داد.

به گفته‌ی اپل، تمامی مرورگرها و تمامی اپلیکیشن‌های دارای مرورگر داخلی (مثل اینستاگرام) پس از انتشار iOS 17.4 می‌توانند از موتورهایی غیر از WebKit استفاده کنند. توسعه‌دهندگان قبل از تغییر موتور WebKit باید از اپل مجور بگیرند و یک‌سری پیش‌نیازهای امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند.

اپل همچنین صفحه‌ی جدیدی به مرورگر سافاری اضافه می‌کند. پس از انتشار iOS 17.4 در زمانی که برای اولین بار سافاری را باز کنید، امکان تغییر مرورگر پیش‌فرض آیفون برای شما فراهم خواهد شد.

تغییرات بزرگ iOS و اکوسیستم گوشی آیفون نتیجه‌ی قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه‌ی اروپا هستند که سال ۲۰۲۳ تأیید شد و از مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳) وارد مرحله‌ی عملیاتی می‌شود. این قانون، اپل را به‌عنوان یک شرکت «دربان» در صنعت فناوری معرفی کرده است.

مقاله‌های مرتبط

اپل در بیانیه‌ی مطبوعاتی جدیدش مشخصاً ابراز نارضایتی کرده است: «این تغییر نتیجه‌ی پیش‌نیازهای DMA است و باعث می‌شود کاربران اروپایی قبل از این‌که بفهمند چه گزینه‌هایی در اختیار دارند، با فهرستی از مرورگرهای پیش‌فرض روبه‌رو شوند. این صفحه، باعث مختل‌شدن تجربه‌ی کاربران اروپایی در مواجهه‌ی اولیه با سافاری می‌شود؛ کاربرانی که می‌خواهند از همان لحظه شروع به وب‌گردی کنند.»

صرفاً حساب کاربری کسانی که در اتحادیه‌ی اروپا زندگی می‌کنند، به موتورهای جدید مرورگرها دسترسی خواهند داشت (این یعنی ظاهرا تغییرات وابسته به موقعیت مکانی اپل آیدی هستند نه پارت‌نامبر گوشی). در تمامی کشورهای دیگر، کاربران همچنان مجبور به استفاده از نسخه‌ی WebKit کروم و سایر مرورگرها خواهند بود.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.