ناسا نمی‌تواند محفظه نگهدارنده مواد سیارک بنو را باز کند + جدید

0 39

ناسا نمی‌تواند محفظه نگهدارنده مواد سیارک بنو را باز کند + جدید

تگسام باید درون محفظه‌ی گلاوباکس که برای به‌حداقل‌رساندن آلودگی زمینی طراحی شده است، باز شود. دانشمندان می‌خواهند نمونه را در بکرترین حالت ممکن مطالعه کنند. بدین منظور، تمام مراحل استخراج مواد باید درون محفظه‌ای تمیز و مهروموم‌شده با جریان فعال نیتروژن و ازطریق دستکش‌های متصل به آن انجام شود.

تگسام بازوی نمونه‌گیر فضاپیمای اسیریس رکس است که در سال ۲۰۲۰ مقداری خاک و سنگ را از روی سطح بنو برداشت کرد. سپس سر تگسام درون کپسولی که ماه گذشته روی زمین فرود آمد، با ۳۵ بست مهروموم شد. درحال‌حاضر، امکان بازکردن دو مورد از این بست‌ها با ابزارهای تاییدشده برای به‌کارگیری در گلاوباکس وجود ندارد. دانشمندان می‌توانند سر تگسام را خارج از گلاوباکس باز کنند؛ اما با این کار مواد در معرض حجم بالایی از آلودگی قرار می‌گیرند.

بااین‌حال، سر تگسام درنهایت با به‌کارگیری برخی تدابیر زیرکانه گشوده خواهد شد. هر ابزاری که درون گلاوباکس قرار می‌گیرد، باید استانداردهای اتاق تمیز را رعایت کند و یکپارچگی نمونه را به خطر نندازد. به‌نقل از وبلاگ ناسا، تیم مسئول بررسی مواد ضمن تلاش برای ایمن و بکر نگاه‌داشتن نمونه، درحال ابداع و اجرای روش‌های جدید برای استخراج آن‌ها است.

درون سر تگسام تا حدود ۲۵۰ گرم مواد وجود دارد و دستیابی به آن فرصت‌های علمی فوق‌العاده‌ای را را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. تا چند هفته‌ی دیگر که ناسا راهکار گشودن سر تگسام را پیدا کند، دانشمندان می‌توانند ۷۰ گرم نمونه‌ی در دسترس را تجزیه‌وتحلیل کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.