ناسا محل سقوط ماه‌نشین لونا ۲۵ روسیه را پیدا کرد + جزئیات کامل

0 18

ناسا محل سقوط ماه‌نشین لونا ۲۵ روسیه را پیدا کرد + جزئیات کامل

مقام‌های ناسا ۹ شهریور در بیانیه‌ای گفتند: «از آنجایی که دهانه‌ی جدید نزدیک به نقطه‌ی برخورد تخمینی لونا ۲۵ است، تیم مدارگرد شناسایی ماه بدین نتیجه رسیده که آن دهانه نه دراثر برخورد جسمی طبیعی، بلکه سقوط فضاپیمای روسیه ایجاد شده است.» این دهانه تقریبا ۱۰ متر قطر دارد و درحدود عرض ۵۸ درجه‌ی جنوبی، در لبه‌ی داخلی دهانه‌ی پونتکولنت به چشم می‌خورد. محل برخورد از مکان برنامه‌ریزی‌شده برای فرود لونا ۲۵ در عرض ۶۹٫۵ درجه جنوبی، تقریبا ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

لونا ۲۵ در ۲۱ مرداد پرتاب شد و اولین ماموریت روسیه به ماه از سال ۱۹۷۶ محسوب می‌شد. نام ماموریت جدید تلاشی برای یادآوری آن روزهای پرافتخار گذشته بود؛ وقتی که روسیه به‌عنوان اتحاد جماهیر شوروی فضاپیماهای متعددی را در قالب برنامه لونا به ماه ارسال می‌کرد. این کشور در آخرین ماموریت موفق به نام لونا ۲۴، نمونه‌های سنگ و خاک ماه را با موفقیت به زمین آورد.

نیم‌قرن بعد، لونا ۲۵ قصد داشت به اولین کاوشگری تبدیل شود که در نزدیکی قطب جنوب ماه به‌طور نرم فرود می‌آید. گمان می‌رود این منطقه سرشار از آب یخ‌زده‌ای است که به‌طور بالقوه می‌تواند از حضور پایدار انسان روی ماه پشتیبانی کند. اما شکست روس‌ها، فرصت را برای فضاپیمای هندی چاندرایان ۳ فراهم کرد تا دو روز بعد عنوان اولین فاتح منطقه قطب جنوبی ماه را از آن خود کند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.