ناسا اکنون ۹۸ درصد از ادرار و عرق فضانوردان ایستگاه فضایی را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند + جزئیات کامل

0 86

ناسا اکنون ۹۸ درصد از ادرار و عرق فضانوردان ایستگاه فضایی را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند + جزئیات کامل

ناسا به نقطه عطفی در فناوری دست یافته است که می‌تواند روزی نقش مهمی در راستای مأموریت‌های خارج از زمین ایفا کند. این هفته، آژانس فضایی ناسا اعلام کرد که سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ECLSS) در حال بازیافت ۹۸ درصد از تمام رطوبت‌ ترشح‌شده از بدن فضانوردان در ایستگاه فضایی است. از نظر عملکردی، می‌توان تصور کرد که این سیستم به شیوه‌ای شبیه لباس‌های «استیل‌سوت» در داستان تخیلی «تلماسه» عمل می‌کند.

به گزارش انگجت، یکی از بخش‌های سیستم کنترل محیطی و پشتیبانی از حیات در ایستگاه فضایی بین‌المللی از «رطوب‌گیرهای پیشرفته» برای جذب رطوبت بدن خدمه‌ی ایستگاه فضایی در هنگام انجام وظایف روزانه استفاده می‌کند. سیستم فرعی دیگری که «مجموعه‌ پردازنده‌ی ادرار» نام گرفته است، ادرار فضانوردان را با کمک تقطیر خلاء بازیافت می‌کند. به‌نقل‌از ناسا، فرآیند تقطیر، آب و آب‌نمک ادرار را که همچنان حاوی H2O قابل بازیافت است، جدا می‌کند.

آژانس فضایی آمریکا به‌تازگی سنجش دستگاه جدیدی را آغاز کرده است که می‌تواند آب باقی‌مانده در آب‌نمک ادرار و عرق بدن را استخراج کند و به کمک همین سیستم، بازیافت ۹۸ درصدی آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی امکان‌پذیر شده است. قبلاً در این ایستگاه نرخ بازیافت آب در حدود ۹۳ تا ۹۴ درصد بود.

کریستوفر براون از اعضای تیمی که سیستم‌های پشتیبانی از حیات ایستگاه فضایی بین‌المللی را مدیریت می‌کند، می‌گوید: «این دستاورد گامی بسیار مهم و روبه جلو در تکامل سیستم‌های پشتیبانی حیات است. فرض کنید ۱۰۰ لیتر مایع در ایستگاه جمع‌آوری شده است. ۲ لیتر از آن را از دست می‌دهیم و ۹۸ درصد دیگر برای ما باقی می‌ماند. حفظ این چرخه دستاورد بزرگی است.»Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.