میمون کایمرای متولدشده در چین، سرانگشتان درخشان و چشمان سبز دارد + جدید

0 16

میمون کایمرای متولدشده در چین، سرانگشتان درخشان و چشمان سبز دارد + جدید

دانشمندان چینی از تولد نخستی‌سانی خبر دادند که با چشمان سبز و نوک انگشتان زرد درخشان، شبیه هیچ‌ حیوان دیگری نیست. البته این‌ موارد، صرفا ویژگی‌های مشاهده‌پذیر حیوان هستند و در زیر پوست و اعماق ژن‌های آن، خصوصیاتی بسیار برجسته‌تر وجود دارد.

میمون نر متولدشده در آزمایشگاه، محصول آزمایشی بی‌سابقه‌ای است. پژوهشگران از سلول‌های بنیادی پرتوان دو تخمک باورشده‌ی متمایز از نظر ژنتیکی متعلق به یک گونه‌ی میمون استفاده کردند تا ماکاک دم‌بلندی زنده را به‌وجود آورند.

حیوان متولدشده در چین، نخستین میمون زنده‌ی جهان نیست که به‌طور مصنوعی از ادغام چندین تخمک بارورشده تشکیل شده است؛ اما به‌گفته‌ی محققان چینی و بریتانیایی، مختلط‌ترین یا کیماراترین میمون متولدشده در جهان به‌شمار می‌رود. از نظر علمی، حیوان کیمارا (chimera) ارگانیسم منفردی است که از سلول‌های مشتق‌شده از بیش از دو والد تشکیل شده است.

در بدن حیوان خاص مورد بحث، سلول‌ها و بافت‌های ایجادشده از دو رده سلول بنیادی مجزا (یکی از رویان اهداکننده و دیگری از رویان میزبان) در مغز، قلب، کلیه، کبد، دستگاه گوارش، بیضه‌ها و سلول‌هایی که تبدیل به اسپرم می‌شوند، ظاهر شدند. از ۲۶ نوع بافت مختلفی که دانشمندان در میمون زنده اندازه‌گیری کردند، سهم سلول‌های بنیادی اهدایی از ۲۱ تا ۹۲ درصد متغیر بود. بالاترین درصد در مغز حیوان مشاهده شد.

مطالعات پیشین محققان به تولد جنین‌های کایمرای زنده‌ای منجر شده‌ بود که سلول‌های اهداکننده‌ی اندکی در بافت‌های آنان وجود داشت. این عدد برای حیوانات پیشین بین ۰٫۱ تا ۴٫۵ درصد متغیر بود. جدیدترین میمون کایمریک فقط ۱۰ روز زنده ماند و نشان داد که سلامت دائمی میمون‌های کایمرا مشکلی است که باید حل شود.

به‌گفته‌ی ژن لیو، مهندس تولید‌مثل و نویسنده‌ی ارشد مقاله از آکادمی علوم چین، زنده‌ماندن حیوانات کایمرا هدفی طولانی‌مدت در این زمینه به‌شمار می‌رود. او می‌گوید: «این‌کار به‌طور خاص می‌تواند به ما در ایجاد مدل‌های دقیق‌تر میمون برای مطالعه‌ی بیماری‌های عصبی و سایر مطالعات زیست‌پزشکی کمک کند.»

جینک کائو، ژنتیک‌دان و نویسنده‌ی اصلی مقاله در یک کنفرانس خبری گفت این یک پیشرفت علمی اساسی است؛ زیرا برای اولین‌بار ثابت می‌کند که تولید کیماراهای غنی و نخستی‌سان غیرانسانی امکان‌پذیر است. حوزه‌ی تحقیقات حیوانی کایمریک خالی از نگرانی‌های اخلاقی نیست؛ اگرچه طرفداران این تحقیقات، مزایای مدل‌های دقیق در آزمایش بیماری‌ها و درمان‌ها را ارزشمند می‌دانند.

از آنجایی که سلول‌های بنیادی اهدایی را می‌توان ویرایش کرد، محققان زیست‌پزشکی در آینده به‌طور بالقوه می‌توانند پیامدهای یک بیماری خاص را در مدل‌های میمون آزمایش کنند. بر این اساس هرچه سهم سلول‌های بنیادی دهنده در بافت هدف بیشتر باشد، مدل بیماری دقیق‌تر خواهد بود؛ البته این موضوع به هدف تحقیق نیز بستگی دارد.

به‌گفته‌ی میگوئل استبان، ایمونولوژیستی از CAS، میزان ۱۰ درصد از کایمریسم در سلول‌های تخمک و اسپرم می‌تواند مفید باشد؛ زیرا این خطوط زایا ازنظر تئوری می‌توانند به فرزندان منتقل شوند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.