مک پرویی که مک پرو نیست! چه بر سر قدرتمندترین کامپیوتر اپل آمد؟ + جدید

0 52

مک پرویی که مک پرو نیست! چه بر سر قدرتمندترین کامپیوتر اپل آمد؟ + جدید

در حقیقت، اولترافیوژن با ایجاد پنهای باند ۲٫۵ ترابایت‌برثانیه تبادل اطلاعات و ارتباط دو تراشه را ممکن می‌کند؛ به‌طوری که انکار با یک تراشه واحد سر و کار داریم! اما آیا امکان اتصال ۴ تراشه نیز وجود دارد؟ به احتمال بسیار زیاد تراشه ۴۸ هسته‌ای کنسل‌شده چنین ساختاری داشت و از چهار بلوک تراشه‌ی M2 اولترا ساخته شده بود.

اپل شاید بتواند با پنهای باند خیره‌کننده، دو تراشه M2 اولترا را بدون مشکل یکپارچه کند؛ اما قطعا ارتباط چهار تراشه بسیار دشوار خواهد بود. علاوه‌براین، بحث گرمایشی نیز مطرح می‌شود چنین تراشه‌ای ابعاد بسیار بزرگی خواهد داشت و ارتباط پرسرعت بین آن‌ها منجر به تولید گرمای زیادی می‌شود.

باتوجه به سناریو قبلی، اپل احتمالاً برای گذار از چالش‌های مطرح‌شده، به‌دنبال استفاده از فرایند ساخت سه یا دو نانومتری و نسل بعدی اولترافیوژن است. کوپرتینویی‌ها برای ساخت تراشه‌هایشان به شرکت TSMC متکی هست و اولترافیوژن نیز از سه فناوری به‌اصطلاح پکیجینگ تراشه این شرکت شامل InFO و LSI و RDL قدرت می‌گیرد. تمامی این‌ها در حالی است که TSMC از برنامه‌هایش عقب افتاده است.

تایوانی‌ها قرار بود اواخر سال ۲۰۲۱ تراشه‌های ۳ نانومتری را به تولید انبوه برسانند و تراشه‌های ۲ نانومتری نیز برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده بود. اما تمامی این برنامه‌ها با تأخیر مواجه شده است و دور از انتظار نیست که اپل از تأخیرهای متعدد بیشترین ضربه را خورده باشد.

صادقانه بگویم مک پرو ۲۰۲۳ فقط تعهدی است که اپل باید انجام می‌داد: تکمیل مهاجرت از تراشه‌های اینتل! همان‌طور که ابتدا گفته شد، اپل در پنجره‌ای دوساله باید تمام کامپیوترهای مک را به تراشه‌های جدید مجهز می‌کرد و در این زمینه عقب افتاده بود؛ بنابراین شرکت تحت رهبری تیم کوک ساده‌ترین راه را برای انجام تعهد خود انتخاب کرد.

مک پرو ۲۰۲۳ کامپیوتری فداشده است که قصد دارد شکاف بین تعهد و محصول اصلی را کم‌رنگ‌تر کند. کاملاً مشخص است که اپل تا آخرین لحظات از چنین تصمیمی امتناع کرده است وگرنه می‌توانست سال گذشته کامپیوتر ورک‌استیشن خود را با تراشه M1 اولترا نیز روانه‌ی بازار کند و ضرب‌الاجل دوساله را تکمیل کند.

به هر روی، مک پرو جدید حداقل نتوانست بسیاری از کاربران حرفه‌ای را به خود جذب کند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که اپل باید سیاست خود را در قبال قدرتمندترین کامپیوتر در خانواده مک تغییر دهد و شاید اصلا نیاز نبود که چنین محصولی را رونمایی کند. اپل می‌توانست سال آینده مک پرو را با تراشه‌های کاملاً جدید سه نانومتری، طراحی جدید و قابلیت‌های ارتقای بیشتر عرضه کند و طبیعتاً چنین محصولی با استقبال بسیار بیشتری از سوی طرفدارن مواجه می‌شود و با بهترین عملکرد ممکن مهاجرت از تراشه‌های اینتل را تکمیل می‌کرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.