مک بوک پرو ۸ گیگ بخریم یا نه؟ + جدید

0 10

مک بوک پرو ۸ گیگ بخریم یا نه؟ + جدید

در کامپیوترهای اپل استفاده از رم مجتمع را شاهد هستیم؛ یعنی رم به تراشه‌ی اصلی لحیم شده است. تراشه‌های اپل رمِ کم‌تأخیر با پهنای باند زیاد دارند که ظرفیتش بسته به شرایط مختلف دراختیار CPU و GPU قرار می‌گیرد تا بر‌اساس هر نوع پردازش، بهینه‌ترین حالت ممکن انتخاب شود.

سبک طراحی سیستم-روی-چیپ باعث می‌شود رم بهینه‌تر و قوی‌تر باشد؛ با‌این‌حال، مشکل اصلی این است که نمی‌توان رم را جداگانه ارتقا داد. بدین‌ترتیب، اگر مک‌بوکی با رم ۸ گیگابایتی بخرید، تنها راه برای افزایش ظرفیت رم، فروش لپ‌تاپ و خرید کانفیگ قوی‌تر است.

تهیه‌ی مدل‌هایی با بیشتر از ۱۶ گیگابایت رم هزینه‌ی زیادی روی دست کاربر می‌گذارد؛ خصوصاً در ایران. مدل ۱۶ گیگابایتی و ۲۴ گیگابایتی مک‌بوک پرو به‌ترتیب ۲۰۰ دلار و ۴۰۰ دلار گران‌تر از مدل ۸ گیگابایتی است. بدین‌ترتیب، هنگام خرید مک جدید باید نیازهای خود را بررسی کنید و سراغ تهیه‌ی مدلی با رم کافی بروید.

برخی از کاربران رم ۸ گیگابایتی را کافی می‌دانند؛ با‌این‌حال، همین ظرفیت ممکن است برای بسیاری از مردم محدود‌کننده باشد. در‌نهایت، همه‌چیز به این موضوع برمی‌گردد که چگونه از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کند.

۸ گیگابایت رم واقعا کافی است؟

برای پاسخ دقیق به این پرسش بهتر است دو دسته‌بندی کلی را بررسی کنیم: در دسته‌ی اول پردازش‌های روزانه و کارهای معمولی قرار می‌گیرند و در دسته‌ی دوم پردازش‌های سنگین و حرفه‌ای.

  • کارهای روزانه و پردازش‌های سبک: برای کارهای ساده‌ای مثل وب‌گردی و ویرایش اسناد و تماشای ویدئو، ۸ گیگابایت رم معمولاً کفایت می‌کند. مک‌های جدید به قابلیت‌هایی مثل فشرده‌سازی و تخصیص هوشمند حافظه مجهزند و این باعث می‌شود سیستم‌عامل macOS حتی هنگام مولتی‌تسکینگ عملکردی روان ارائه دهد.
  • کارهای حرفه‌ای و پردازش‌های سنگین: برای پردازش‌های سنگین‌تر مثل تدوین ویدئو و مدل‌سازی سه‌بعدی یا توسعه‌ی نرم‌افزار، رم ۸ گیگابایتی دست‌و‌پای شما را می‌بندد و باعث افت عملکرد می‌شود. اگر روی پروژه‌های پیشرفته‌ای کار می‌کنید که نیازمند فایل‌های پرحجم هستند، هرگز کامپیوتری با ۸ گیگابایت رم نخرید.

در‌نهایت وقتی برای خرید مک‌بوک یا سایر مدل‌های مک به بازار مراجعه می‌کنید، به‌یاد بسپارید که مدل ۸ گیگابایتی قیمت بسیار منطقی‌تری از مدل‌های دیگر دارد.

اگر از کامپیوتر خود استفاده‌ی سنگین نمی‌کنید، شاید بهتر باشد با رم ۸ گیگابایتی مک‌ کنار بیایید. پیشنهاد بهتر؟ با همان پول مک‌بوک، لپ‌تاپ ویندوزی مجهز به رم ۱۶ گیگابایتی یا حتی بیشتر بخرید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.