موش‌ها می‌توانند مثل انسان خیال‌پردازی کنند + جدید

0 21

موش‌ها می‌توانند مثل انسان خیال‌پردازی کنند + جدید

محققان در مطالعه‌ی منتشرشده نوشته‌اند که موش‌ها با کنترل هیپوکامپ خود، موفق شدند تا مسیرهای کارآمدی برای رسیدن به هر هدف ایجاد کنند. چونگشی لای، نویسنده‌ی مطالعه می‌گوید: «خرموش واقعاً می‌تواند نمایش مکان‌های محیطی را بدون اینکه آنجا باشد، فعال کند.» لای افزود که حتی اگر بدن خرموش به‌طور فیزیکی ثابت باشد، می‌تواند افکار فرازمانی‌اش را به مکان‌های بسیار دور بفرستد.

خرموش‌ها پس‌از اینکه توانایی‌هایشان را در زمینه‌ی حرکت در محیط مجازی با استفاده از تخیل نشان دادند، به چالش کشیده شدند تا در ناحیه‌ی ذهنی یک شی را بردارند و حرکت بدهند. محققان این فعالیت را «تمرین جِدای» نامیدند. خرموش‌ها این بار هم بدون هیچ مشکلی خودشان را در حال جابجایی اشیا تصور کردند.

آلبرت لی، نویسنده‌ی مطالعه می‌گوید: «تصور کردن یکی از توانایی‌های قابل‌توجه انسان است. اکنون ما دریافتیم که حیوانات نیز از این توانایی برخوردار هستند و راهی برای پژوهش این موضوع پیدا کردیم.»

نتیجه‌ی شگفت‌انگیز همه‌ی این آزمایش‌ها این است که به نظر می‌رسد خرموش‌ها هم دقیقاً مانند انسان می‌توانند کنترل فعالیت هیپوکامپ خود را به دست بگیرند. هنگامی که جوندگان در محیط خیالی حرکت می‌کردند، می‌توانستند الگوهای منحصربه‌فردی از فعالیت عصبی خود را برای چند ثانیه حفظ کنند. بنابراین می‌توانند افکار خود را برای یک دوره‌ی زمانی واقعی در یک مکان ثابت نگه دارند.

تیموتی هریس، نویسنده‌ی مطالعه که از یافته‌های غیرمنتظره شگفت‌زده شده بود، گفت: «نکته‌ی خارق‌العاده این است که چگونه خرموش‌ها یاد می‌گیرند برای مدت‌های بسیار طولانی در مورد یک مکان خاص فکر کنند. شاید تصورات ما از دامنه‌ی توجه یک خرموش ساده‌لوحانه باشد.»

یافته‌های مطالعه در نشریه ساینس منتشر شده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.