معمای ۴۰۰ ساله کیمیاگری حل شد: چرا طلا به رنگ بنفش منفجر می‌شود؟ + جدید

0 20

معمای ۴۰۰ ساله کیمیاگری حل شد: چرا طلا به رنگ بنفش منفجر می‌شود؟ + جدید

ممکن است به کیمیاگران گذشته بخندیم که با درک ناقصی که از علم داشتند، پنج قرن پیش از کشف هسته، به‌شدت برای کشف دگرگونی هسته‌ای تلاش می‌کردند. اما آیا واقعاً می‌توانیم آن‌ها را سرزنش کنیم؟ هرچه باشد، اکنون پس از ۴۰۰ سال پیشرفت در شیمی و فیزیک، سرانجام این معما را حل کرده‌ایم که چگونه آن‌ها در آن سال‌ها انفجار بنفش ایجاد می‌کردند.

طلای فولمینات‌شده اولین ماده منفجره قوی بود که کشف شد و اولین بار در سال ۱۵۸۵ در کتاب سبالد شوارزر، کیمیاگر آلمانی به آن اشاره شد. تولید فولمینات طلا ساده است و وقتی این ماده منفجر می‌شود، دود بنفش غیرعادی از آن خارج می‌شود. اما گرچه ساختار شیمیایی آن قرن‌ها است به‌طور کامل مشخص شده، علت دود بنفش آشکار نشده است.

در نسخه‌ی پیش‌انتشار مقاله‌ی جدیدی از پژوهشگران دانشگاه بریستول که روی سرور ArXiv منتشر شده. آمده است: «اغلب گفته می‌شد منبع رنگ قرمز یا بنفش غیرعادی دود حضور نانوذرات طلا است.» ممکن است عجیب به‌نظر برسد که وجود طلا رنگ چیزی را بنفش کند، اما شواهد ضمنی بسیار قوی برای حمایت از این ایده وجود دارد.

نویسندگان توضیح می‌دهند: «در گذشته، از فولمینات طلا برای ایجاد روکش بنفش رنگ روی اجسام استفاده شده است؛ به همان شکلی که از محلول‌های نانوذرات طلا برای پوشش مواد با لایه‌های قرمز و بنفش استفاده می‌شود.»Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.