مشکلی جهانی کمردرد با کنترل عوامل خطر اصلی مهارشدنی است + جزئیات کامل

0 44

مشکلی جهانی کمردرد با کنترل عوامل خطر اصلی مهارشدنی است + جزئیات کامل

اهمیت بررسی عوامل خطر اصلی کمردرد

کمردرد تحث‌تأثیر عوامل مختلفی مانند عوامل زیست‌شناختی، اجتماعی و روانی قرار دارد. پیچیدگی ستون‌ فقرات ازنظر کالبدشناختی به این معنا است که در بیشتر موارد، شناسایی یک علت ساختاری ساده مانند مفصل یا عضله، حتی با تصویربرداری‌های پیشرفته امکان‌پذیر نیست.

پیچیدگی ستون فقرات سبب می‌شود تا در اغلب موارد، تشخیص‌های صورت‌گرفته براساس علائم گزارش‌شده توسط بیمار انجام شود. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که باوجود گذرابودن اکثر کمردردها و بهبودی بیمار در ۶ هفته، یک‌سوم از موارد حالت پایدار به‌خود می‌گیرند و ممکن است تا سال‌ها نیز ادامه داشته باشند. چنین تداومی در بیماری، تحمیل هزینه‌های قابل توجه به بیماران را منجر می‌شود.

بخشی از پژوهش اخیر روی این موضوع تمرکز داشت که درصورت ایجاد تغییرات اندک، چند نفر درطول ۳۰ سال آینده احتمالاَ کمردرد را تجربه خواهند کرد. براساس پیش‌بینی محققان، در این بازه‌ی زمانی بیش از ۸۴۳ میلیون نفر در سراسر جهان، با این بیماری زندگی خواهند کرد. پژوهشگران باور دارند که مشکل کمردرد تنها درصورت مداخله‌ی سیاست‌گذاران ازبین خواهد رفت.

جنسیت افراد، عاملی نیست که به‌صورت مستقیم خطر ابتلا به کمردرد را تعیین کند؛ اما این بیماری در بین زنان شایع‌تر از مردان است. مطالعه‌ی اخیر نشان می‌دهد که درمجموع ۳۹۵ میلیون زن در سراسر جهان مشکل کمردرد را تجربه می‌کنند؛ درحالی‌که این رقم در مردان ۲۲۵ میلیون نفر است. این اختلاف آمار را می‌توان با تفاوت در رفتارهای خودمراقبتی و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی درمیان زنان و مردان توضیح داد.

میزان بروز کمردرد، تحت‌تاثیر عامل سن نیز قرار دارد. این موضوع که کمردرد بیشتر بزرگسالان شاغل را درگیر می‌کند، یک باور رایج غلط است؛ زیرا درواقع بالاترین میزان کمردرد در بین افراد بالای ۸۰ سال مشاهده می‌شود.

افراد مسن مبتلا به کمردرد، دسترسی محدودتری به درمان‌های مبتنی بر شواهد دارند؛ مانند درمان‌هایی که به بیماران در مدیریت علائم خود کمک می‌کنند و مشوق سبک زندگی سالم و دستیابی به بهبودی هستند. احتمال بهبودی بیماران مسن، کمتر از بیماران جوان است و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به علائم طولانی‌مدت کمردرد و خطر زمین‌خوردن قرار دارند.

برای کسانی که کمردرد دارند، روش‌های بهتر و مؤثرتری برای مدیریت نیاز است. مطالعات نشان می‌دهند که بسیاری از درمان‌های فعلی که شامل مسکن و برخی روش‌های جراحی می‌شوند، یا مؤثر نیستند یا تأثیر بسیار اندکی دارند. یافته‌های اخیر روی این موضوع تأکید دارند که صدها میلیون نفر در سراسر جهان با کمردرد زندگی می‌کنند و این یعنی تحقیقات بیشتری برای شناسایی استراتژی‌های پیشگیرانه‌ی مؤثر مورد نیاز است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.