مرگبارترین عنکبوت دنیا کدام است؟ + جدید

0 77

مرگبارترین عنکبوت دنیا کدام است؟ + جدید

درحالی‌که در گزارش‌های سالانه AAPCC آمارهایی درمورد نیش عنکبوت‌ها وجود دارد، نمی‌توان مرگ‌ومیر یا بیماری ناشی از نیش عنکبوت را به‌طور دقیق مشخص کرد.

رود کرافورد، متصدی عنکبوت‌ها در موزه برک در دانشگاه واشنگتن در سیاتل، در ایمیلی به لایوساینس نوشت: «هر سال تعدادی از مرگ‌های انسانی به این عنکبوت‌ها نسبت داده می‌شود. اگرچه ازنظر علمی، تقریبا هیچ‌یک از این موارد مبتنی‌بر شواهد نیستند. به‌ندرت پیش می‌آید که قربانی عنکبوت را روی پوست خود ببیند، نیش آن را احساس کند و همان عنکبوت را بگیرد و آن را برای بررسی نزد پزشک یا متخصص عنکبوت ببرد. درعمل، کل نیش‌های عنکبوت که درباره آن‌ها می‌شنوید، ازجمله مواردی که به مراکز مسمومیت گزارش شده‌اند، از این باور ریشه می‌گیرند که اگر آن‌چه را که شما را نیش زده است، ندیدید، پس عنکبوت بوده است.»

ریور نیز همین باور را دارد و می‌گوید: «زمان زیادی را صرف تلاش برای دنبال‌کردن میزان مرگ‌ومیر انسان‌ها براثر نیش عنکبوت‌ها کرده‌ام و بسیار ناچیز بوده است. این موارد به‌طور قابل‌اعتماد گزارش نمی‌شوند، اما واضح است که تعداد زیادی از انسان‌ها توسط عنکبوت‌ها کشته نمی‌شوند.»

با درنظر گرفتن ماهیت ناقص آمارهای گزش عنکبوت‌ها، موزه استرالیا ادعا می‌کند که هر سال حدود دو هزار نفر توسط عنکبوت‌های پشت‌قرمز گزیده می‌شوند و از سال ۱۹۸۰ پادزهر مورد استفاده برای درمان نیش عنکبوت‌های تارقیفی به حدود ۱۰۰ بیمار داده شده است.

گزارش سالانه AAPCC در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۵۰۰ نیش عنکبوت را در آمریکا ردیابی کرد که در ۴۰ مورد پیامدهای بالینی عمده‌ای رخ داده بود. نُه مورد از پیامدهای جدی به عنکبوت‌های بیوه سیاه و ۲۹ پیامد قابل‌توجه و تنها یک مورد مرگ به عنکبوت‌های گوشه‌گیر قهوه‌ای نسبت داده شد. در گزارش سال ۲۰۲۰ انجمن مراکز کنترل سموم آمریکا، هیچ‌مورد مرگ ناشی‌از نیش عنکبوت وجود نداشت و به ۷ مورد قابل‌توجه نیش عنکبوت بیوه سیاه و ۲۳ مورد قابل‌توجه نیش عنکبوت منزوی قهوه‌ای اشاره شده بود.

این بدان معنا است که مرگ‌بارترین عنکبوت‌ها درواقع خیلی کشنده نیستند. کرافورد می‌گوید: «موارد نیش‌خوردگی انسان از عنکبوت‌ها از هر نوعی (خطرناک یا بی‌خطر) بسیار نادر است. من را به‌عنوان نمونه درنظر بگیرید: در طول حرفه خود ده‌ها هزار عنکبوت زنده را در دستان برهنه خود گرفته‌ام و فقط سه بار واقعا نیش خورده‌ام. هیچ‌یک از آن سه مورد اثر قابل‌توجهی نداشت. بنابراین، وقتی مردم به من می‌گویند عنکبوت‌ها هنگام شب به رختخواب آن‌ها می‌آیند و وقتی آن‌ها خواب هستند، آن‌ها را نیش می‌زنند، زیاد توجهی نمی‌کنم.»

وتر نیز با این موضوع موافق است و می‌گوید: «عنکبوت‌ها در انتهای فهرست مواردی قرار دارند که باید نگران آن‌ها بود.»Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.