متا به یکی از بزرگان بازار هوش مصنوعی تبدیل می‌شود + جدید

0 27

متا به یکی از بزرگان بازار هوش مصنوعی تبدیل می‌شود + جدید

متا در ماه‌های اخیر تعداد زیادی پردازنده‌ی هوش مصنوعی خریداری کرده و مشغول احداث دیتاسنترهای جدیدی شده است تا مدل زبانی قدرتمندی بسازد. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، متا امیدوار است که این مدل زبانی از لحاظ پیچیده‌بودن، مثل GPT-4 باشد.

منابع آگاه می‌گویند متا تعلیم مدل زبانی بزرگ جدیدش را در اوایل سال ۲۰۲۴ آغاز می‌کند. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، معتقد است که این مدل زبانی برای جلب نظر کاربران و شرکت‌ها باید رایگان باشد. بدین ترتیب سازمان‌های مختلف خواهند توانست بدون پرداخت پول به متا نرم‌افزارهای جدیدی بر پایه‌ی هوش مصنوعی این شرکت توسعه دهند.

بر اساس ادعای وال‌استریت ژورنال، متا در حال افزایش حجم سفارش تراشه‌ی H100 انویدیا است تا زیرساخت‌هایش را تقویت کند. H100 که پردرخواست‌ترین محصول حال حاضر صنعت فناوری محسوب می‌شود، قوی‌ترین تراشه‌ی هوش مصنوعی دنیا است. قیمت گرافیک موردبحث به ۲۵٬۰۰۰ دلار تا ۳۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

هدف متا از احداث دیتاسنتر، این است که برای تعلیم هوش مصنوعی جدیدش به سرورهای مایکروسافت نیازمند نباشد. متا اوایل سال جاری میلادی گروه جدیدی تشکیل داده است که به‌طور ویژه روی مدل هوش مصنوعی موردبحث کار می‌کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.