مالباختگان صرافی رمزارز FTX پول خود را پس می‌گیرند + جزئیات کامل

0 13

مالباختگان صرافی رمزارز FTX پول خود را پس می‌گیرند + جزئیات کامل

بر اساس گزارش بلومبرگ، FTX قصد دارد سرمایه‌های ازدست‌رفته‌ی مشتریانش را بازگرداند. در ابتدا به‌نظر می‌رسید که یک میلیون مشتری مال‌باخته‌ی اف‌تی‌ایکس با بدشانسی مواجه شده‌اند؛ اما سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه، تلاش‌ برای بازگرداندن سرمایه و همچنین افزایش ارزش بیت‌کوین، ورق را برگردانده است.

داستان کلاهبرداری سم‌ بنکمن‌فرید هنوز فراموش نشده است. ماجرا از آنجا شروع شد که صرافی ۳۲ میلیارد دلاری و سقوط‌کرده‌ی FTX از کنترل خارج شد و در سال ۲۰۲۲ اعلام ورشکستگی کرد. طولی نکشید که آمار نشان داد حدود ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه‌‌ی مشتریان ناپدید شده است.

بر اساس رأی هیئت‌منصفه‌ی دادگاه، سم بنکمن‌فرید که به‌عنوان «سلطان رمزارز» و «وارن بافت جوان» شناخته می‌شد، به هفت فقره جرم سنگین متهم شده و در انتظار حکم دادگاه است. او احتمالاً ده‌ها سال زندانی می‌شود.

بنکمن‌فرید در ژانویه‌ی ۲۰۲۳ (دی و بهمن ۱۴۰۱) با انتشار پستی در ساب‌استک گفت صرافی FTX در آمریکا ممکن است بتواند تمام سرمایه‌ی مشتریان را به آنان بازگرداند. افزایش ارزش بیت‌کوین که اکنون با بیش از ۴۷٬۰۰۰ دلار معامله می‌شود نیز می‌تواند راهی برای نجات مشتریان FTX باشد.

از همان ابتدا به‌نظر می‌رسید که یک میلیون مشتری مال‌باخته‌ی FTX هرگز قادر نخواهند بود که این سرمایه را دوباره به‌طور کامل به دست آورند یا حتی بخشی از آن‌ها به این مشتریان بازگردانده شود.

بخشی از سرمایه‌ی ازدست‌رفته‌ی مشتریان FTX صرف سبک زندگی مصرف‌گرایانه و هزینه‌های شخصی بنکمن‌فرید شد. سرمایه‌گذاری‌های او در شرکت‌های دیگر که در دو سال اخیر افزایش یافته بود نیز یکی دیگر از دلایل هدر رفتن سرمایه‌ی مشتریان بود.

وکیل اف‌تی‌ایکس به قاضی جلسه‌ی دادرسی گفت:‌ «پیش‌بینی ما این است که بودجه‌ی کافی برای پرداخت تمام مطالبات قانونی مشتریان و بستانکاران خود را خواهیم داشت.»

بنکمن‌فرید اعتقاد دارد که شرکت اف‌تی‌ایکس توانایی بازگرداندن سرمایه‌های مشتریان خود را خواهد داشت؛ چون FTX آمریکا منابع مالی کافی دارد و شعبه‌ی بین‌المللی اف‌تی‌ایکس یعنی FTX International نیز دارای میلیاردها دلار سرمایه است.

بنکمن‌فرید همچنین ادعا کرده است زمانی که جان رِی سِمَت مدیرعاملی صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس را بر عهده گرفت، وجه نقد خالص شعبه‌ی آمریکایی این صرافی حدود ۳۵۰ میلیون دلار جدای از موجودی مشتریان بود.

جان ری و تیمش در تلاش برای تجدید قوا موفق شدند به بیش از هفت میلیارد از سرمایه‌های بنکمن‌فرید دست یابند و آن‌ها را بازگردانند. بخشی از دارایی‌های ازدست‌رفته‌ی اف‌تی‌ایکس شامل میلیون‌ها دلار می‌شد که برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی مانند اسپیس ایکس به شرکت K5 Global داده شده بود.

گزارش‌ها‌ی ماه سپتامبر (شهریور و مهر) نشان می‌داد که اف‌تی‌ایکس دارای ۳٫۴ میلیارد دلار دارایی دیجیتال است که حدود ۵۶۰ میلیون دلار آن شامل بیت‌کوین می‌شود. اف‌تی‌ایکس حدود ۱٫۱ میلیارد دلار در ارز دیجیتال سولانا سرمایه‌گذاری کرده که اکنون ارزش آن پنج برابر شده است.

وکیل FTX اعتقاد دارد هنوز برای بازگرداندن دارایی‌ مشتریان مسیری طولانی در پیش دارد؛ اما این شرکت در حال فعالیت در زمینه‌ی به‌کار بردن استراتژی‌های مناسب برای دستیابی به اهداف فعلی خود است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.