ماجرای مبهم تعرفه ۸درصدی واردات مسافری و پستی گوشی‌های پرچم‌دار + جدید

0 23

ماجرای مبهم تعرفه ۸درصدی واردات مسافری و پستی گوشی‌های پرچم‌دار + جدید

با وجود ارسال نامه‌ی انجمن واردکنندگان موبایل به گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت، عبقری می‌گوید: «هنوز به نامه‌های ما هیچ پاسخی داده نشده و این نامه اصلاحیه‌ای هم نخورده است.»

محمدرضا عالیان، دبیر کنگره‌ی موبایل ایران، نیز در گفت‌وگو با زومیت این موضوع را اشتباه در نگارش ارقام این جدول دانست و گفت:

با اینکه عموم پیش‌بینی‌ها درباره‌ی تعرفه‌ی واردات گوشی‌های هوشمند بیش از ۶۰۰ دلار این است که اشتباه سهوی در درج این عدد باعث این اتفاق شده است، این موضوع سردرگمی‌هایی ایجاد کرده است که احتمالاً تا زمان انتشار اصلاحیه مرتفع نخواهد شد.

پیگیری‌های زومیت از گمرک و وزارت صمت هم مانند پیگیری‌های انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی بدون پاسخ مانده است. انتظار می‌رود با وجود گذشت ۶ روز از ابلاغ تعرفه‌‌ی واردات گوشی‌ها و صادرنشدن اصلاحیه درباره‌ی آمار و ارقام منتشرشده، نهادهای مرتبط هرچه سریع‌تر به موضوع ورود و درباره‌ی این مسئله شفاف‌سازی کنند.

با‌توجه‌به اینکه کمتر بودن میزان تعرفه‌ی واردات مسافری و پستی از تعرفه‌ی واردات تجاری اجحاف در حق بازرگانان و واردکنندگان تجاری گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار خواهد بود، لازم است هرچه زودتر این موضوع روشن ‌شود.

عالیان اعتقاد دارد درصورت اصلاح‌نشدن ارقام اعلام‌شده، اجرا‌شدن این ابلاغیه‌ و تمکین به تعرفه‌ی اعلامی گمرک باعث موجی از واردات تجاری از‌طریق رویه‌ی مسافری خواهد شد که قطعاً برای بازار گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار آسیب‌زا است.

اساساً دلیل تعرفه‌گذاری برای گوشی‌هایی که با رویه‌های مختلف وارد کشور شده‌اند، این است که تعرفه‌ی واردات مسافری بیشتر از شیوه‌ی تجاری باشد تا سوء‌استفاده از رویه‌ی مسافری از صرفه بیفتد. بنابراین، اگر تعرفه‌‌ی مندرج در ابلاغیه‌ی فعلی صحیح باشد، طبیعتاً برای بازرگان سودآور نیست که از رویه‌ی تجاری با تعرفه‌ی تقریباً دو برابر گوشی وارد کند.

این موضوع هنوز تأثیری بر بازار گوشی موبایل کشور نگذاشته و برخلاف برخی شایعه‌ها درباره‌ی امتناع فروشندگان از فروش گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار پس از انتشار تعرفه‌ی واردات، پیگیری‌های زومیت درباره‌ی وضعیت این روزهای بازار نشان می‌دهد که چنین اخباری صحت ندارد.

در‌حال‌حاضر، به‌نظر می‌رسد که باید همچنان منتظر گمرک باشیم تا ببینیم بعد از گذشت حدود یک هفته از ابلاغ تعرفه‌ی واردات گوشی‌های موبایل در سال ۱۴۰۲، آیا به این موضوع واکنشی نشان می‌دهد و این عدد را اصلاح می‌کنند یا نه.

افزایش تعرفه‌ی واردات گوشی‌های دکمه‌ای تا ۳۰ درصد

افزایش تعرفه‌ی واردات گوشی‌های غیر‌لمسی (فیچرفون) نکته‌ی مهم دیگری است که در تعرفه‌گذاری اخیر دیده می‌شود. تعرفه‌ی واردات این نوع گوشی‌ها در هر بازه‌ی قیمتی با رویه‌ی تجاری ۱۵ درصد و با رویه‌ی مسافری و پستی ۳۰ درصد است. دلیل بیشتر بودن این نرخ تعرفه مسئله‌ی حمایت از تولید گوشی‌های غیرلمسی است.

عالیان معتقد است که افزایش تعرفه‌ی گوشی‌های غیر‌لمسی تصمیم خوبی بود؛ البته اگر عملکرد ما در تولید هم عملکرد درستی بود. به‌گفته‌ی وی، در‌حال‌حاضر این سیاست در تعرفه‌گذاری مشکلاتی به‌وجود آورده است:

عالیان به این موضوع نیز اشاره کرد که این گوشی‌ها فقط به‌لحاظ ظاهری شبیه آن گوشی اصل است؛ اما از‌لحاظ فنی و قطعات، هیچ شباهتی به آن گوشی اصلی ندارد. وی درادامه نحوه‌ی ساخت این گوشی‌ها در ایران را این‌چنین توضیح داد:

احتمال وجود گوشی‌های هوشمند غیراصل در بازار

علاوه‌بر فیچرفون‌های غیر‌اصل یا تقلبی، مدتی است که اخباری مبنی‌بر وجود گوشی‌های هوشمند غیراصل در بازار ایران به گوش می‌رسد. محمدرضا عالیان وجود این گوشی‌ها در بازار را تأیید کرده است؛ اما می‌گوید شیوه‌ی ساخت اسمارت‌فون غیر‌تقلبی متفاوت با فیچرفون‌ها است.

در گوشی‌های هوشمند، چون رویه‌ی تولید پیچیده‌تر است و هیچ‌یک از شرکت‌های داخلی هم خط‌تولید کاملی برای تولید اسمارت‌فون ندارند، در یکی‌دو سال گذشته تعدادی گوشی با شیوه‌ی اسمبل‌کردن وارد بازار شده‌اند. این یعنی گوشی‌ها از خارج خریده و یک بار باز و دی‌اسمبل شده‌اند و در‌ادامه در داخل کشور اسمبل و فروخته شده‌اند.

به‌گفته‌ی دبیر کنگره‌ی موبایل ایران، سال گذشته در دوره‌ای این شیوه‌ی تولید در ایران وجود داشت و این گوشی‌ها در بازار عرضه شده بودند؛ اما هیچ مجوزی از وزارت ارتباطات نداشتند. عالیان در‌این‌باره گفت:

او در پاسخ به این پرسش که «آیا هنوزهم این گوشی‌ها در بازار موجود هستند یا نه؟» گفت:

زمانی‌که از‌طریق سامانه‌ی همتا این نوع گوشی‌ها را استعلام بگیرید، مشاهده می‌کنید که گوشی تولید ایران ذکر‌ شده؛ اما چیپمنت آن به نام کشور دیگری مثلاً امارات است. این یعنی گوشی وارد کشور دیگری شده و در‌ادامه وارد ایران و این‌جا تولید شده است. با‌توجه‌به احتمال وجود گوشی‌های غیر‌اصل در بازار موبایل، تنها راه برای اطمینان از اصل‌بودن گوشی‌ها، دریافت این استعلام از سامانه‌ی همتا است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.