قواعد نگهداری درست از باتری لپ‌ تاپ ؛ هر آنچه که باید بدانید! + جزئیات کامل

0 46

قواعد نگهداری درست از باتری لپ‌ تاپ ؛ هر آنچه که باید بدانید! + جزئیات کامل

یکی از مهم‌ترین قوانین این است که شارژ باتری خود را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد شارژ نگه دارید (برخی مهندسان به نگهداری شارژ بین ۲۰ الی ۸۰ درصد اعتقاد دارند). دلیل آن این است که باتری‌های لیتیوم یونی که رایج‌ترین نوع باتری‌های لپ‌ تاپ هستند، تعداد چرخه‌های شارژ محدودی دارند. چرخه شارژ به زمانی گفته می‌شود که شارژ باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد پر می‌شود یا برعکس.

هرچه تعداد این چرخه‌ها بیشتر باشد، باتری نیز بیشتر فرسوده می‌شود. با نگه داشتن شارژ باتری در محدوده بهینه گفته‌شده، می‌توانید تعداد چرخه‌ها را کاهش و طول عمر باتری را افزایش دهید. این کار را می‌توانید برای افزایش شارژدهی گوشی‌های اندرویدی نیز استفاده کنید.

قانون دیگر این است که از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کنید. گرما یکی از بزرگترین دشمنان باتری‌ها محسوب می‌شود زیرا می‌تواند به سلول‌ها آسیب برساند و عملکرد آن‌ها را کاهش دهد. اگر با لپ تاپ خود بازی می‌کنید یا کارهای سنگینی انجام می‌دهید که باید دائماً به برق وصل باشد، مطمئن شوید که تهویه و گردش هوای کافی وجود دارد. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد می‌توانید از پد خنک کننده یا فن نیز استفاده کنید. علاوه‌‌براین، زمانی که از لپ‌تاپ خود استفاده نمی‌کنید، باید آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

افزایش شارژدهی باتری لپ‌ تاپ

گاهی اوقات مانند زمانی که در سفر هستید یا کاری فوری دارید، ممکن است لازم باشد که باتری لپ تاپ خود را سریع‌تر از حد معمول شارژ کنید. در این صورت، نکاتی وجود دارد که می‌توانید برای سرعت بخشیدن به فرآیند شارژ دنبال کنید.

اولین نکته این است که برنامه‌ها یا ویژگی‌های غیرضروری را که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند خاموش کنید یا به حداقل برسانید. این برنامه‌ها می توانند ظرفیت باتری را تخلیه کرده و سرعت شارژ آن را کاهش دهند. همچنین می‌توانید حالت صرفه‌جویی در باتری را در لپ تاپ فعال کنید که به‌طور خودکار تنظیمات را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی تنظیم می‌کند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.