قدیمی‌ترین گورستان جهان احتمالا توسط گونه ما ساخته نشده است + جدید

0 58

قدیمی‌ترین گورستان جهان احتمالا توسط گونه ما ساخته نشده است + جدید

بااین‌حال سایر پژوهشگران درمورد مقاله‌های جدید که برای انتشار در مجله ی eLife تحت بررسی قرار دارند و روی پایگاه داده‌ی بایو‌آرکایو قرار گرفته‌اند، تردید دارند. پژوهشگران می‌گویند این اجساد ممکن است درون گودال افتاده یا درون آن انداخته شده باشند و به آرامی توسط پدیده‌های طبیعی دفن شده باشند. همچنین حکاکی‌ها که تاریخ آن‌ها مشخص نشده، ممکن است به‌دست انسان‌تباران بعدی خلق شده باشند.

ماریا مارتینون تورس، دیرینه انسان‌شناس موسسه تحقیقات تکامل انسان در اسپانیا می‌گوید: «با توجه به فراوانی اسکلت‌ها متقاعد شده‌ام که در این‌جا اتفاق شگفت‌انگیزی رخ داده است. اما پژوهشگران برای اثبات این موضوع که اسکلت‌ها به صورت عمدی دفن شده‌اند، آزمایشی انجام نداده‌اند.»

تیم برگر اولین بار در سال ۲۰۱۳ در غار ستاره‌ی درحال طلوع آفریقای جنوبی استخوان‌های حداقل ۱۵ نفر را در کف کانالی در ۵۰ کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ کشف کرد. گروه پژوهشی آن استخوان‌ها را متعلق به گونه‌ای جدید درنظر گرفت، زیرا ترکیب شگفت‌انگیزی از برخی صفات مانند مغز کوچک و جمجمه کروی‌شکل در آن‌ها به چشم می‌خورد. براساس زمان‌سنجی رادیومتری رسوبات، این گونه انسان‌تبار بین ۲۴۱ هزار تا ۳۳۵ سال پیش زندگی می‌کرد. با آشکار شدن استخوان‌های بیشتر برگر مشکوک شد که آن‌ها به‌طور عمدی دفن شده‌اند.

ادعای برگر بحث‌برانگیز بود. قدیمی‌ترین مورد دفن مربوط به کودک نوپای انسان مدرن است که طبق مقاله‌ای که در سال ۲۰۲۱ توسط مارتینون تورس و همکارانش منتشر شده است، به ۷۸ هزار سال پیش برمی‌گردد و در غاری در کنیا پیدا شده است. اما برگر می‌گوید شواهدی برای اثبات ادعای خود دارد.

برگر که به خاطر جثه بزرگی که داشت، نمی‌توانست از گذرگاه‌های تنگ عبور کند تا به فضای موردنظر در غار برسد، به صورت پخش زنده درحال تماشای تیمش بود. ناگهان به دوربین ضربه‌ای وارد شد و وارد حالت فروسرخ شد. برگر در تصویر سیاه و سفید لبه‌های آشکار ساختاری بیضی‌شکل را مشاهده کرد و به کاوشگران گفت که فکر می‌کند گور باشد اما آن‌ها گفتند این‌طور نیست.

حفاری‌های بیشتر، گودالی به عمق هشت سانتی‌متر با ابعاد ۵۰ در ۲۵ سانتی‌متر را آشکار کرد که با ۸۳ قطعه استخوان و دندان یک انسان نالدی و همچنین چندین تکه از افراد دیگر پر شده بود. استخوان‌ها با سنگ‌های قرمز رنگ ظاهرا از لایه زیرین جدا شده بودند. برگر که برای دیدن این محفظه ۲۰ کیلوگرم وزن کم کرد، براین‌باور است که این سنگ‌ها نشان می‌دهند افرادی آن گودال را حفر کرده‌اند، اجساد را در آن قرار داده‌اند و با استفاده از خاک و سنگ روی آن‌ها را پوشانده‌اند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.