فناوری نانو چیست؛ کاربرد های فناوری نانو + جزئیات کامل

0 87

فناوری نانو چیست؛ کاربرد های فناوری نانو + جزئیات کامل

منسوجات و پارچه

برای اینکه پارچه‌ای در تمام فصول پوشیدنی، عاری از چروک و عاری از بو باشد، از پارچه‌های با ذرات نقره و تیتانیوم به اندازه نانو استفاده می‌شود. این امر منجر به تولید پارچه‌های سبک، نازک و تنفس‌پذیر شده است. کاربردهای دیگر نانوفناوری در این صنعت شامل تولید پارچه‌های ضدلک و افزایش دوام آن‌ها است.

صنعت خودروسازی یکی دیگر از صنایعی است که در آن کاربردهای فناوری نانو مشهود است. نانوکامپوزیت‌های پلیمری در لاستیک‌ها استفاده شده است تا دربرابر سایش مقاوم‌تر شوند. علاوه‌براین، افزودن نانوذراتی نظیر نانوکره‌های تنگستن به مایعات خودرو ویژگی‌های مکانیکی آن‌ها را تقویت کرده است.

تجهیزات و کالاهای ورزشی

با استفاده از نانومواد راکت‌ها و توپ‌های با کیفیت و به‌طورکلی لوازم ورزشی بادوام و سبک ساخته می‌شود.

افزایش کیفیت آب

افزایش کیفیت آب یکی از بهترین کاربردهای فناوری نانو است که در آن از نانوذرات خاص روی فیلترهای غشایی برای بهبود کیفیت آب و حذف مواد شیمیایی و ضایعات صنعتی مانند تری‌کلرواتیلن از آب رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود. استفاده از فناوری نانو برای تصفیه آب رویکردی بسیار کارآمد و مقرون‌به‌صرفه است.

حوزه دیگری که کاربردهای فناوری نانو در آن قابل مشاهده است، حوزه‌ی علوم و تحقیقات فضایی است. جدا از این مساله که به کمک این مواد می‌توان ساختار بیرونی ماهواره‌ها را سبک‌تر و بادوام‌تر ساخت، گروه‌هایی از پژوهشگران درحال استفاده از نانولوله‌های کربنی برای کاهش سوخت فضاپیما هستند.

بهبود کیفیت هوا

کاهش کیفیت هوا به مشکلی جهانی تبدیل شده است و به این منظور، از نانومواد به‌طور گسترده استفاده می‌شود. از یک سو غشاهای پوشیده با نانوموادی نظیر اکسید گرافن برای جدا کردن آلاینده‌ها از هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، پژوهش‌هایی برای افزایش کارآیی کاتالیزورها درحال انجام است که می‌تواند به کاهش اثر آلاینده‌های موجود در هوای ناشی از کارخانه‌های صنعتی گرفته تا خودروها، تهویه مطبوع و موارد دیگر کمک کند. چنین کانالیزورهایی که از نانوذرات ساخته شده‌اند، سطح بزرگی را برای واکنش مواد شیمیایی فراهم می‌کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.