فرکانس رم چیست و چه تفاوتی با سرعت رم دارد؟ + جدید

0 51

فرکانس رم چیست و چه تفاوتی با سرعت رم دارد؟ + جدید

براساس تصویر نمودار موج مربعی بالا، پیک‌های نمودار نشان‌دهنده وجود ولتاژ هستند و خط‌های پایین نبود ولتاژ را نشان می‌دهند. کامپیوترها از این فراز و فرودهای ولتاژ موج‌های مربعی را ایجاد می‌کنند که درادامه به کدهای باینری (۰ و ۱) ترجمه می‌شوند.

فرکانس رم مفهومی مرتبط با چرخه کلاک (Clock Cycle) رم است، درحالی که اکثر افراد فرکانس رم را برابر با سرعت رم می‌دانند؛ اما مقدار فرکانس تنها یک بخش از معادله سرعت رم را پوشش می‌دهد.

قضیه از این قرار است که هر خوانش و نگارش داده‌ای که انجام می‌شود را یک چرخه یا همان سیکل می‌گویند و رم برمبنای تعداد سیکل‌هایی که در یک ثانیه انجام می‌دهد، اندازه‌گیری می‌شود. بدین ترتیب، اگر رمی ۳٬۲۰۰ مگاهرتز باشد این توانایی را دارد که ۳٫۲ میلیارد سیکل را در هرثانیه کامل کند.

هرچه میزان سیکل بیشتر باشد؛ درنتیجه قدرت رم برای ذخیره و خوانش داده‌ها نیز بیشتر می‌شود که موجب تجربه کاربری روان‌تری خواهد شد. از سویی دیگر، ارتباط مستقیمی بین نرخ دوبرابر داده رم (DDR) و سیکل کلاک وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مقیاس MT/s چیست؟

همیشه عدد بزرگی که بعداز رم در معرفی مدل آن استفاده شده، مقیاس مگاهرتز داشته است؛ اما اخیراً بسیاری از تولیدکنندگان به‌صورت کاملاً اشتباه یا غیرمنصفانه، عدد بزرگی را دنباله نام مدل رم‌های خود به‌کار می‌برند که در اصل میزان نرخ تبادل داده را با واحد مگاترنسفر نشان می‌دهد.

البته، در برخی موارد به‌صورت مأخوذ به‌حیا (!!) بدون نوشتن MHz یا MT/s فقط عدد بزرگی را می‌نویسند و بدون اینکه توضیح بیشتری ارائه کنند باعث می‌شوند کاربران و خریداران با اتکا به دانش قبلی آن عدد را فرکانس رم تلقی کنند درحالی که آن عدد بسیار بیشتر از فرکانس واقعی رم خریداری‌شده خواهد بود.

درواقع، در بخش اعظمی از تبلیغات و بین بسیاری از کاربران و حتی برخی تولیدکنندگان حافظه همچنان سرعت رم را با واحد مگاهرتز نشان می‌دهند، درحالی که عدد منتسب به آن نشان‌دهنده نرخ انتقال Mega Transfers per Second یا همان MT/s است.

برای مثال، فرض کنید رم کینگستون DDR4-3200 را در جایی مشاهده کنید. بدون شک اولین برداشت این است که این مقدار باید فرکانس رم باشد، درحالی که این عدد نشان‌دهنده نرخ تبادل داده است و واحد اندازه‌گیری آن مگاترنسفربرثانیه است.

مگاترنسفر واحد اندازه‌گیری نرخ داده به مگابایت است بدین ترتیب یک مگاترنسفر برابر با یک مگابایت خواهد بود. اگر مگاترنسفر را در مدت زمان ثانیه اندازه‌گیری کنید، یک روش منطقی برای محاسبه سرعت رم برحسب میزان داده‌ای که می‌تواند در هرثانیه ردوبدل کند، به‌دست خواهید آورد.

شکی در این موضوع نیست که اندازه‌گیری سرعت رم با نرخ تبادل داده درحال حاضر منطقی‌تر است؛ اما، باید تولیدکننده درباره‌ی این موضوع با استفاده از نمایش MT/s در نام مدل به خریدار یادآوری کند که عدد نوشته‌شده، فرکانس رم نیست بلکه نرخ تبادل داده را نشان می‌دهد.

تأخیر CAS یا Column Access Strobe میزان تأخیر رم در دریافت دستور و سپس ارسال پاسخ است. فرم عددی که تأخیر CAS را نشان می‌دهد بدین صورت خواهد بود: ۳۵-۱۷-۱۷-۱۵. این اعداد نشان‌دهنده تعداد چرخه‌های کلاکی هستند که رم برای پاسخگویی به دستور نیاز دارد و تأخیر CAS عدد اول این مجموعه ۴ عددی خواهد بود.

با‌این‌حال، تأخیر CAS روی سرعت کلی رم اثر می‌گذارد. برای مثال، مگاهرتز بالا با تأخیر CAS پایین، ممکن است نسبت به مگاهرتز پایین با CAS سریع‌تر، سرعت کم‌تری ارائه کند. بنابراین، سرعت رم درباره فرکانس رم نیست و عوامل بیشتری را دربر می‌گیرد.

دیگر فاکتوری که روی سرعت رم اثر دارد فناوری DDR است که نسخه‌های مختلفی دارد. در علوم کامپیوتر گذرگاهی که نرخ دوبرابر داده یا DDR باشد، نقل و انتقال داده را در هر دو سمت اوج و فرود سیگنال کلاک انجام می‌دهد.

چنین قابلیتی موجب می‌شود که در هر چرخه کلاک، داده به‌طور هم‌زمان دو نوبت ارسال و دریافت شود. چنین فرایندی باعث می‌شود که پهنای باند حافظه دوبرابر شود و همچنین اثری نیز بر سرعت ورود و خروج داده به رم خواهد داشت.

نرخ داده و فرکانس رم

با‌این‌تفاسیر، سرعت رم شاید با مگاهترز برثانیه یا مگاترنسفر برثانیه اندازه‌گیری شود؛ اما برای درک اینکه چرا تولیدکنندگان رم از مگاهرتز برای بیان آن استفاده می‌کنند و چرا عده‌ای به‌شدت با چنین معیاری مخالف هستند، باید بیشتر درباره فرکانس و نرخ داده بداینم تا چگونگی تأثیر آن‌ها بر سرعت رم و عملکرد کلی رم را تشخیص دهیم.

ماژول‌ها رم مانند هر دستگاه حافظه دیجیتالی مدرنی متشکل از ترانزیستورهایی هستند که نقش سوئیچ را ایفا می‌کنند. این سوئیچ‌ها درست مانند کلید خاموش و روشن کردن لامپ اتاق عمل می‌کنند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.