علم رمزگشایی از رویاها: آیا خواب‌هایمان واقعاً معنا دارند؟ + جدید

0 8

علم رمزگشایی از رویاها: آیا خواب‌هایمان واقعاً معنا دارند؟ + جدید

دیدن خواب تجربه انسانی نسبتا فراگیری است. وقتی هر شب به خواب می‌رویم، تصورات مختلف که گاهی واضح و شبیه واقعیت و گاهی بی‌معنا یا کابوس‌وار هستند، ذهن‌ خواب‌آلود ما را پر می‌کنند.

برخی از رویاها در ذهن می‌مانند و آن‌ها را برای دیگران تعریف می‌کنیم، درحالی‌که برخی به سرعت فراموش می‌شوند. با وجود فراگیر بودن رویاها، سولات بی‌جواب زیادی درمورد آن‌ها وجود دارد. شاید مهم‌ترین سوالی که درزمینه‌ی رویاها مطرح می‌شود، این است که معنای آن‌ها چیست؟

این روزها، تاحدودی می‌دانیم هنگام خواب چه اتفاقی در مغز ما می‌افتد. ما همچنین بینش‌هایی در این‌زمینه داریم که خواب در گونه‌های دیگر چگونه است، اما دراین‌مورد که چرا خواب می‌بینیم و معنای خواب‌های ما چه می‌تواند باشد، دانش چندانی نداریم.

در مطلب به علم رمزگشایی از خواب‌ها می‌پردازیم و به این پرسش پاسخ می‌دهیم که آیا رویاها فایده‌ای دارند؟ اگر تا‌به‌حال خواب مار یا خواب افتادن دندان دیده باشید و فکر کرده‌اید که آیا این خواب‌ها می‌توانند درمورد عملکرد مغز به شما بگویند، این مطلب مخصوص شما است.

رویاها چه هستند؟

دیوید بیلینگتون، روان‌درمانگر و مدیر موسسه تحقیقات رویا بریتانیا به آی‌اف‌ال ساینس گفت: «رویاها تجربیات حسی هستند که هنگام خواب داریم و می‌توانند شامل طیف وسیعی از احساسات یا رنگ‌های ظریف گرفته تا روایت‌های پیچیده و تجربه‌های رویای شفاف آگاهانه باشند که در آن حتی اگر ازنظر فیزیولوژیکی خواب هستید، می‌دانید که دارید خواب می‌بینید.»

واضح‌ترین خواب‌های ما در مرحله‌ حرکت سریع چشم (REM) رخ می‌دهند

جوزف دی کونینک، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه اتاوا که ده‌ها سال به مطالعه رویاها مشغول بوده است، از رویاها به‌عنوان «فصل آزاد ذهن» یاد می‌کند و می‌گوید: «هرچیزی در رویاها امکان‌پذیر است.»

به‌گفته‌ی بیلینگتون هنوز درحال کسب دانش بیشتر در این زمینه هستیم که وقتی خواب می‌بینیم، در مغزمان چه اتفاقی می‌افتد، اما ایده‌هایی دراین‌باره داریم.

در جریان رویا دیدن، همان اندازه فعالیت در مغز وجود دارد که در زمان بیداری وجود دارد، هرچند از انواع مختلفی هستند. هنگام خواب دیدن، نواحی بینایی، حافظه و حرکتی مغز فعال هستند (اگرچه هورمون‌های خواب مانع از این می‌شوند که بیشتر افراد در واکنش به خواب‌های خود حرکت کنند)، اما نواحی منطقی قشر مغز فعالیت کمتری دارند که ممکن است از دلایل عجیب بودن بسیاری از خواب‌های ما باشد.

دیدن رویا می‌تواند در هر زمان از خواب رخ دهد اما واضح‌ترین خواب‌های ما در مرحله‌ای از خواب رخ می‌دهد که به حرکت سریع چشم (REM) معروف است که طی آن چشم‌های ما به سرعت حرکت می‌کنند. همچنین، تصور می‌شود هر شب حدود دو ساعت مشغول خواب دیدن هستیم، اگرچه علت این امر مورد بحث است. دی کونینک گفت: «تاکنون هیچ مدرک علمی پیدا نشده است که نشان دهد رویاها عملکردی زیستی دارند.»

طبق یکی از تئوری‌های مطرح‌شده در زمینه‌ی علت خواب دیدن، دیدن خواب ممکن است به ما در پردازش احساسات و خاطرات کمک کند و در حل مسائل زندگی بیداری کمک کند. تئوری‌های دیگر می‌گویند خواب‌ها ممکن است برای درک ما از واقعیت مفید باشد یا به قول زیگموند فروید، بنیان‌گذار علم روانکاوی، آن‌ها از به هم خوردن خواب ممانعت می‌کنند یا نشان‌دهنده برآورده شدن امیال تحقق‌نیافته هستند. فرانسیس کریک که پس از کار شناسایی ساختار دی‌ان‌ای، به تئوری رویا پرداخت، توضیح «یادگیری معکوس» را ارائه کرد که در آن رویا می بینیم تا فراموش کنیم.

گرچه تئوری‌های متعددی در رابطه با این موضوع که علت خواب دیدن چیست، مطرح شده است، این سوال که چرا خواب می‌بینیم، هنوز پاسخ قطعی ندارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.