علت صدای یخچال چیست؛ بررسی انواع سر و صدای یخچال + جزئیات کامل

0 85

علت صدای یخچال چیست؛ بررسی انواع سر و صدای یخچال + جزئیات کامل

صدا از پشت یخچال

مشکل یخچالی که از پشت صدا می‌دهد، احتمالاً فن کندانسور یا کمپرسور است. اگر تشخیص دادید که صدا ناشی از فن کندانسور است، سعی کنید گرد و غبار و بقایایی که ممکن است بین پره‌های فن جمع شده باشند را با استفاده از برس نرم تمیز کنید.

البته اگر صدای فن یخچال را شنیدید، حتما قبل از تمیزکردن کمپرسور، برای انجام هرگونه تعمیرات یا تماس با تکنسین، یخچال را خاموش کنید و از برق بکشید.

صدا از داخل یخچال

صدایی را در داخل یخچال می‌شنوید که شبیه به جیرجیر یا زنگ است؟ احتمالاً این فن گردش هوا است که هوا را از بخش‌های فریزر و یخچال شما عبور می‌دهد.

موتورهای فن در یخچال‌ها می‌توانند به روش‌های مختلفی از کار بیفتند؛ اما یکی از موارد ناخوشایند زمانی است که حشره یا حیوانی داخل فن می‌رود و می‌میرد. ممکن است صدایی شنیده نشود، زیرا حیوان مانع از کارکردن فن یخچال می‌شود. همچنین ممکن است فن واقعاً گرم و داغ باشد. با تعمیرکار تماس بگیرید تا در صورت نیاز فن پر سروصدا را تعویض کند.

تولید صدا در قسمت پایین یخچال

اگر صدای تق‌تق را در نزدیکی پایین یخچال می‌شنوید، احتمالاً مشکل به سینی تخلیه مربوط می‌شود. سینی را برای برطرف‌کردن صدا در جای خود محکم کنید. سینی تخلیه زیر یخچال قرار دارد و تقریباً ۲٬۵ سانتی‌متر بالاتر از کف است.

صدای جیغ یا شبیه به جیک پرنده در یخچال

صدای یخچال شما نباید به گونه‌ای باشد که انگار پرنده‌ای داخل آن گیر افتاده است. اگر صدای یخچال مانند جیغ یا جیک‌جیک است، شاید به این معنی باشد که فن اوپراتور خراب است.

اگر مشکلی در فن یخچال وجود داشته باشد، فریزر به اندازه‌ی کافی خنک نمی‌شود. با برداشتن محتویات فریزر و نگاه‌کردن به پنل داخلی پشت فریزر می‌توان به فن اواپراتور دسترسی پیدا کرد.

برای بازکردن آن به پیچ‌گوشتی نیاز خواهید داشت. ببینید آیا فن با چرخاندن آن بی‌نقص و روان کار می‌کند یا خیر. سیم‌ها و تمام اجزا را برای نشانه‌های کنده شدن و خوردگی چک کنید.

اگر پره فن آزادانه حرکت نمی‌کند یا نشانه‌هایی از آسیب یا خوردگی روی سیم‌ها یا اتصال‌دهنده‌ها وجود دارد، ممکن است به تعویض قطعات یخچال نیاز باشد.

اگر صدای وزوز ناشی از برق را می‌شنوید، احتمالاً چراغ یخچال درحال خاموش‌شدن است. در برخی از یخچال‌ها، می‌توانید چراغ‌ها را خودتان تعویض کنید، در برخی موارد هم شاید لازم باشد با تعمیرکار تماس بگیرید.

صدای تق‌تق احتمالاً نشانه‌ای از خرابی کندانسور یا عدم کارکرد صحیح موتور فن است. احتمالاً فن خیلی داغ شده یا خیلی سخت کار می‌کند.

صدای تیک‌تیک از یخ‌سازSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.