عجیب‌ ترین صداهای دنیا: از صدای هیولاهای زمینی تا آوازهای فرازمینی + جدید

0 16

عجیب‌ ترین صداهای دنیا: از صدای هیولاهای زمینی تا آوازهای فرازمینی + جدید

صدای آواز سیاه‌چاله

در فضا هیچ‌کس نمی‌تواند صدای فریاد خودش و دیگران را بشنود. صدا برای منتقل‌شدن به ماده‌ای مانند هوا یا آب نیاز دارد، اما فضا خالی از چنین چیزهایی است و درنتیجه باید سکوت مطلق حکمفرما باشد. بااین‌حال در سال ۲۰۲۲، ناسا ثابت کرد که این موضوع کاملاً هم صحیح نیست. فضا محفظه‌ی خلاء مطلق نیست، بنابراین کاملاً هم ساکت نیست. خوشه‌های کهکشانی حاوی گازهایی است که می‌تواند محیط مناسبی را برای حرکت و انتقال امواج صوتی فراهم کند.

به همین دلیل، ناسا موفق شد که صدای منتشر‌شده از یک سیاه‌ چاله را ضبط کند. دانشمندان ناسا مجبور شدند که بارها این صدا را تقویت کنند، زیرا حدود ۵۷ اکتاو پایین‌تر از نت دو میانی (میدل سی) بود. یعنی بسیار پایین‌تر از آن که به‌وسیله‌ی گوش انسان شنیده بشود. صدای سیاه‌چاله برای اینکه به گوش انسان برسد باید حدود ۲۸۸ کوادریلیون از نسخه‌ی اصلی بزرگ‌تر می‌شد؛ و در نظر بگیرید که هر یک کوادریلیون ۱۵ صفر دارد. به‌هرحال، صدای سیاه‌چاله شبیه‌به ناله و غرش‌های ترسناکی شنیده می‌شود.

زمزمه ترسناک خورشید

اتفاق‌های بسیاری در خورشید رخ می‌دهد: فوران‌ها، امواج، شراره‌های خورشیدی و غیره. اما چشمان انسان قادر به دیدن آن‌ها نیست و دانشمندان حتی با وجود فناوری‌های بصری هنوز نمی‌توانند اتفاقات درون خورشید را ببینند. در عوض، از ارتعاشات تولیدشده توسط امواج و شراره‌های خورشیدی استفاده می‌کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی منظومه، آن‌ها را به صدا تبدیل می‌کنند.

آژانس فضایی اروپا و ناسا بیش‌از ۲۰ سال است که برای انجام تحقیقات، صدای ارتعاشات ناشی‌از حرکات خورشید را ثبت می‌کنند. داده‌های ارتعاشات به منظور حذف صدای فضاپیماها (قطعاً فضاپیماهای ساخته‌شده توسط بشر) پاکسازی می‌شود. سپس فرکانس به میزان ۴۲ هزار بار افزایش می‌یابد تا در محدوده‌ی شنوایی انسان قرار بگیرد. می‌توانید در وب‌سایت ناسا به زمزمه‌ی تپنده و وهم‌آلود نزدیک‌ترین ستاره گوش بدهید.

در سال ۱۹۶۹، فضانوردان در کابین فرماندهی آپولو ۱۰ اعلام کردند که صدای موسیقی عجیبی را بر فراز ماه شنیدند. در سال ۲۰۰۸ نسخه‌ی نوارهای صوتی این ماموریت توسط ناسا منتشر شد. در صداهای ضبط‌شده فضانوردان در مورد موسیقی «ماورای جَو» صحبت می‌کردند. پس‌از حدود یک ساعت صدا متوقف شد و بعد از آن فضانوردان در مورد اینکه آیا باید این تجربه را به کنترل‌کنندگان ناسا اطلاع بدهند یا خیر درحال بحث بودند.

در آن زمان فضانوردان راه تماسی با زمین نداشتند، زیرا مدار ماه، کابین فرماندهی آن‌ها را بر فراز نیمه‌ی پنهان ماه که به طور دائم دور از زمین است، منتقل کرده بود. سال‌ها بعد در سال ۲۰۱۶، ناسا صداهای ضبط‌شده را در مستندی درباره‌ی آپولو ۱۰ منتشر کرد.

تکنسین‌های ناسا و فضانوردان آپولو ۱۱ که صدای مشابهی را در نیمه‌ی پنهان ماه شنیده بودند، معتقدند که صدای «موسیقی» عجیب و ناشناخته ممکن است ناشی‌از تداخل رادیویی بین ابزارهای کابین فرماندهی و ماژول قمری در زمان نزدیک‌شدن این دو به یکدیگر ایجاد شده باشد.

صدای طوفان‌های مشتری

مشتری نه تنها بزرگ‌ترین سیاره‌ی منظومه شمسی است، بلکه صدای نسبتاً عجیبی نیز دارد. در ژوئیه ۲۰۱۶، فضاپیمای جونوی ناسا پیش از رسیدن به سیاره‌ی مشتری با سرعتی در حدود ۲۴۱ هزار کیلومتر در ساعت از مرز میدان مغناطیسی قدرتمند این سیاره‌ی غول‌پیکر عبور کرد. عبور از مرز حدود دو ساعت طول کشید و ابزارهای روی فضاپیما صداهای ایجادشده از برهمکنش «شوک تعظیم» میدان‌های مغناطیسی مشتری و بادهای خورشیدی مافوق صوت را که از خورشید برون می‌ریزد، ضبط کرد.

نتیجه، ضبط صداهای جیغ‌مانند و غرش‌های عجیبی است که در واقع فقط صدای طوفان‌ها و بادهای فضایی دوردست را که در اطراف بزرگ‌ترین سیاره‌ی منظومه شمسی موج می‌زند، منعکس می‌کند.

صدای گردبادهای مریخی

اولین میکروفون کارآمد را مریخ‌نورد پرسویرنس به سیاره مریخ حمل کرد. این میکروفون هر دو روز یک‌بار فقط به‌مدت سه دقیقه صداهای سیاره را ضبط می‌کرد، اما با‌این‌حال به اکتشافات مهمی ازجمله ضبط صدای گردباد در این سیاره دست یافت. از زمان فرود مریخ‌نورد پرسویرنس بر این سیاره، دانشمندان شواهدی از حدود ۱۰۰ گردباد کوچک را مشاهده کرده بودند. اما درنهایت زمانی که میکروفون روشن بود و کار می‌کرد، یکی از این گردبادها از کنارش گذشت.

ضبط صدا در کنار ابزارهای دیگری مانند فشار هوا و عکاسی تایم‌لپس به دانشمندان کمک کرد تا جو مریخ و شرایط آب‌و‌هوایی‌اش را بهتر درک کنند. صدای گردبادهای کوچک مریخ تاحدودی دارای قدرت مشابه با گردبادهای روی زمین است، یعنی نیازی نیست که فضانوردان در آینده نگران این گردبادها و انفجار تجهیزاتشان باشند.

ترسناک‌ترین صداهای دنیا : چگونه صدا ما را به وحشت می‌اندازد؟Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.