سیارک‌ها چقدر عمر می‌کنند؟ – زومیت + جدید

0 29

سیارک‌ها چقدر عمر می‌کنند؟ – زومیت + جدید

سیارک‌ها چگونه می‌میرند؟

سیارک‌ها معمولا به چند روش متفاوت تجزیه و درنهایت نابود می‌شوند. یکی از این روش‌ها چرخیدن است. این اجرام معمولا شکل‌های نامنظمی دارند، در حالی که سیاره‌ها از گرانش کافی برای رسیدن به شکل کروی برخوردارند. اگر سیارک‌ها پس از برخوردها یا قرارگیری درمعرض فشار تابش خورشیدی شروع به چرخش کنند، نیروی وارد‌آمده به‌آن‌ها می‌تواند تکه‌هایی از سیارک را به فضا بفرستد. در نهایت سیارک به دلیل تفاوت اندک گشتاور از هم می‌پاشد.

سیارک‌ها همچنین ممکن است بر اثر فشار گرمایی دچار فروپاشی شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مواد سیارک‌ها به مدت میلیون‌ها سال بر اثر گرمایش خورشید، منبسط و منقبض شوند. در سناریوی دیگر ممکن است به دلیل گرمایش ستاره‌ی مجاور، یخ داخل سیارک‌ها به صورت ناگهانی به گاز تبدیل و به همین دلیل سیارک دچار فروپاشی و شکست شود.

گاهی سیارک‌ها بر اثر برخورد با دیگر اجرام سنگی از هم می‌پاشند. این فرآیند به بازی بیلیارد کیهانی شباهت دارد. بر اساس احتمال شکست، جسمی یک کیلومتری می‌تواند نزدیک به ۴۴۰ میلیون سال و جرمی ۱۰ کیلومتری می‌تواند تا ۴ میلیارد سال در کمربند سیارکی دوام بیاورد.

دانشمندان هنوز به دنبال حل معمای بیشترین طول عمر سیارک‌ها هستند اما برخی از آن‌ها احتمالا به اندازه‌ی سیاره‌های سنگی داخلی منظومه‌ی شمسی، یعنی درحدود ۸ تا ۱۰ میلیارد سال دوام می‌آورند. پس از این بازه، خورشید متورم می‌شود و همسایه‌هایش به ویژه سیاره‌ها و سیارک‌ها را خواهد بلعید.

پس از آنکه سیارک به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم شد، بخش‌های کوچک آن دیگر در دسته‌ی سیارک قرار نمی‌گیرند. معمولا سنگ‌ریزه‌های فضایی کوچک‌تر از یک متر از نظر فنی در گروه شهاب‌واره طبقه‌بندی می‌شوند. در آن مقطع، قطعات شهاب‌واره ممکن است با اجرام بزرگ‌تر برخورد کنند و دهانه‌ای برخوردی را به جا بگذارند یا ممکن است با سیاره‌ای دارای جو مانند زمین هم‌مسیر و به شهاب‌های درخشان در آسمان تبدیل شوند.

همچین ممکن است آن سنگریزه‌های شکسته‌شده به هم بازگردند و جرمی موسوم به سیارک توده‌آوار را تشکیل دهند. این جرم‌های کوچک به شکل تکه‌ها و قطعات مختلف کنار هم قرار می‌گیرند و صرفا گرانش مانند چسب آن را به هم پیوند می‌زند. در واقع این جرم‌ها مانند توده‌ی بزرگی از سنگ‌ها با مقدار زیادی فضای خالی هستند. شاید این اتصال‌ها به نظر سست برسند، اما استحکام بالایی دارند. فضای بین قطعات مانند جذب‌کننده‌های ضربه عمل می‌کنند و ساختار تکه‌ای آن‌ها را فناناپذیر می‌سازد. این اجرام تنها در صورتی نابود می‌شوند که به سیاره‌ای برخورد کنند یا درون خورشید سقوط کنند. اغلب سیارک‌های نزدیک به خورشید به ویژه بنو از نوع سیارک‌های توده‌آوار هستند.

پاییز امسال، نمونه‌های بنو به زمین می‌رسند. ستاره‌شناس‌ها می‌توانند با بررسی ساختار این سیارک به فرضیه‌ی بهتری درباره‌ی جدا شدن توده‌ها از اجرام والد و همچنین چگونگی بازگشت آن‌ها به یکدیگر برسند. به زودی قرار است اطلاعات ارزشمند بی‌نظیری به‌دست آوریم.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.