سمی ترین حیوانات جهان ؛ از عنکبوت تارقیفی تا مار جعفری + جدید

0 45

سمی ترین حیوانات جهان ؛ از عنکبوت تارقیفی تا مار جعفری + جدید

هزاران مارمولک پوست منجوقی مکزیکی در اطراف جنگل‌های مکزیک و گواتمالا پرسه می‌زنند. آن‌ها حدود ۸۰۰ گرم وزن دارند و زبان‌های دو شاخه صورتی رنگی دارند که از آن برای بو کردن استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین زهرآگین‌ترین مارمولک‌ها برای انسان‌ها هستند.

اما مارمولک‌ها به‌طور کلی خطر زیادی برای انسان‌ها ایجاد نمی‌کنند. هرچند مارمولک پوست منجوقی مکزیکی قوی‌ترین زهر را در بین گونه‌های مارمولک دارد، فقط تعداد انگشت‌شماری از انسان‌ها در طول تاریخ با زهر آن‌ها از پای درآمده‌اند.

مارمولک‌های پوست منجوقی مکزیکی در غدد آرواره پایین خود دارای زهر هستند. وقتی این خزنده حمله می‌کند، قربانی خود را گاز می‌گیرد تا پوست او را سوراخ کند. اما خبر خوب این است که این مارمولک‌ها غالبا به انسان‌ها حمله نمی‌کنند و وقتی این کار را انجام دهند، در موارد بسیار نادر ممکن است مرگ اتفاق افتد.

اگرچه این مارمولک‌ها تمایلی به حمله و کشتن انسان‌ها ندارند، مردم قرن‌ها است از مارمولک‌های پوست منجوقی مکزیکی بدگویی می‌کنند. طبق افسانه‌های قومی، این مارمولک‌ها قدرت آن را دارند که با نگاه‌کردن به زن باردار موجب سقط جنین شوند و می‌توانند با دم خود صاعقه ایجاد کنند.

علاوه‌بر‌این، بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند مارمولک‌های پوست منجوقی مکزیکی نسبت‌به مارهای زنگی زهر بیشتری دارند. متاسفانه این افسانه‌ها و تصورات اشتباه درحال نابودی جمعیت این مارمولک‌ها است، زیرا مردم این داستان‌ها را باور می‌کنند و آن‌ها را می‌کشند.

عامل دیگری که در کاهش جمعیت مارمولک‌های پوست منجوقی مکزیکی نقش دارد، تجارت غیرقانونی و فروش آن‌ها است. البته هرچند اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت این حیوان را به‌عنوان گونه‌ای با کمترین نگرانی طبقه‌بندی کرده است، هم مکزیک و هم گواتمالا مقرراتی برای حمایت از آن‌ها وضع کرده‌اند.

زهرآگین ترین پستاندار: پلاتی‌پوسSource link

Leave A Reply

Your email address will not be published.